ПРИЗОРИ И ЗВУЦИ У ОВЧАРСКО – КАБЛАРСКОЈ КЛИСУРИ
Чланови и сарадници нашег друштва су данас организовали једнодневни излет, које већ неколико година уназад реализујемо у мају. За овогодишњу пролећну авантуру одабрано је Западно Поморавље и Овчарско – кабларска клисура.
Група од 22 учесника је ужурбано пристизала у парку преко пута Правног факултета, где је обично увек наше полазиште. Међу учесницима је и двоје најмлађих наших сарадника, седмогодишњи Михајло и шестогодишњи Коста.
Захваљујући Моравском коридору, за два и по сата стигли смо у Овчар бању, главно туристичко место у Овчарско – кабларској клисури. Мир и тишина којом царује ово релативно младо бањско место су итекако приметни. Преподневни обилазак саме бање започињемо кафом у Велнес центру.
Уз водени канал нам је пажњу привукла теретана на отвореном и Природњачки центар у коме се налази поставка експоната препарираних животињских врста, које су карактеристичне за клисуру. Биодиверзитет Овчарско – кабларске клисуре се огледа у богатству флоре и фауне, па су истакнуте разне врсте кичмењака – риба, водоземаца, гмизаваца, птица и сисара.
Сама Овчар бања је окружена густом шумом планине Каблар и Овчар. Са температуром лековитих вода од 36 – 38 степени са благо радиоактивним саставом, погодује лечењу обољења мишићног ткива и реуматизма. Бројни видиковци наткриљују мукљештене меандре којим кривуда Западна Морава.
Наш данашњи излет је употпунила и вожња катамораном по језеру Међувршје на Западној Морави. То је акумулација 11 километара дуга. На доку ресторана Дом смо започели крстарење клисуром и језером. Зеленило воде и околних планина су се стапали у једну боју. Панорамско разгледање су употпунили и манастири који су један по један се појављивали на стрмим падинама Овчара и Каблара. На обали реке свратили смо до манастира Никоље, који има најстарију цркву од свих манастира у Овчарско – кабларској светој гори ( из 15. века).
По повратку са крстарења, правимо предах за ручак у ресторану ″Дом″. Облаци који су се наднели над бањом најављују пролећни поподневни пљусак, који донекле одлаже посету пећини Кађеници. Ипак, прошетали смо до старог корита Западне Мораве и дела стазе који води до пећине.
У смирај дана, размењујемо утиске, фотографије и доживљаје и крећемо пут Ниша. У Ниш смо стигли око 22 часа.
Призори и звуци природе и њени доживљаји као и средњовековно наслеђе Овчарско – кабларске клисуре нас зову да поново будемо њени гости.









18. 5. 2025.
У ГРАЦУ, ОБИЛИЋУ И ПЛЕМЕТИНИ – НА РАВНОМ КОСОВУ






16. 5. 2025.
ДОСТИНИКОВ ДУКАТ ПО ПРВИ ПУТ У СИРИНИЋКОЈ ЖУПИ
Мај је месец када приводимо крају уручење награда са протеклог издања нашег литерарног конкурса Достиников дукат. Међу 110 овогодишњих учесника нашли су се и ученици из шарпланинских школа из Штрпца, Јажинца и Горње Битиње. Иако је ово било премијерно учешће за ове школе, исказано креативно умеће и таленат тамошњих ученика је можемо рећи на завидном нивоу.
Наш тим, предвођен председником друштва Миљаном Стојановићем, члановима Александром Томићем, Николом Миловановићем и сарадницом Марином Крстић, је искористио прелеп пролећни мајски дан и симболично 9. маја на „Дан победе“ у Другом светском рату посетио Сиринићку жупу и уручио награде следећим ученицима:
У ОШ“Стаја Марковић“ Штрпце:
– Сара Крстичић ( 5.р.) – робна награда (паметни сат)
– Јана Љубић (5.р.) – наградна књига
– Ивона Танасијевић (5.р.) – наградна књига
– Јован Доганџић (7.р.) – наградна књига
У ОШ“Стаја Марковић“ Горња Битиња:
– Василиса Ристић (1.р.) – робна награда ( екстерни пуњач)
У ОШ“Шарки одред“ у Јажинцу / Брезовици:
– Николија Петковић (2.р.) – 3. место, наградни сет књига
– Василије Петровић (3.р.) – робна награда (школски ранац)
– Драгиша Кузмановић (3.р.) – слатки пакет
– Лена Петковић (4.р.) – робна награда (екстерни пуњач)
– Борис Станисављевић (2.р.) – наградна књига
– Анастасија Андријевић (8.р.) – наградна књига
У склопу посете наш тим је посетио манастир Свети Архангели код Призрена и Ски центар Брезовицу. Свако српско село кроз које смо прошли је оставило неки посебан утисак и драж. Од Драјковца и саме цркве на улазу па до пред Призрен, пролазећи крајолике уз Призренску Бистрицу, свесни смо чињенице да смо на крајњем јужном бастиону где се брани српство и Србија. То најбоље знају наши данашњи домаћини и колеге, које су нас лепо угостили и онако скромно се захвалили пожелевши нам срећан пут и поновни скорашњи долазак на Шар планину.






9. 5. 2025.
УРУЧЕЊЕ НАГРАДА СА ДОСТИНИКОВОГ ДУКАТА ШКОЛАМА НА ЦЕНТРАЛНОМ КОСОВУ
У склопу уручења награда са 4. Достиниковог дуката , чланови нашег друштва, предвођени председником Миљаном Стојановићем, су посетили школе на Централном Косову и том приликом упознали награђене учеснике и уручили им вредне награде.
Као и увек до сада посету смо започели у Лапљем Селу, где смо наградили:
– Хелену Дејановић (робна награда, блутут звучник);
– Василија Дејановића (наградна књига)
– Емилију Мицић (наградна књига)
– Сташа Станојевић (наградна књига)
– Ивона Цветковић (наградна књига).
Кроз срдачан разговор са менторком ових ученика, Љубинком Маринковић, смо изразили велику захвалност ОШ“Миладин Митић“ из Лапљег Села за редовно учешће на нашем конкурсу.
У Угљару нас је дочекала колегиница Јелена Ивановић. Деца су са нестрпљењем ишчекивала да преузму своје награде:
– Андреа Симић (слатки пакет)
– Тијана Митић (наградна књига)
– Страхиња Ђорђевић (наградна књига).
Премијерно учешће на Достиниковом дукату су ове године имали и ученици ОШ“Вук Караџић“ из Лепине и Батуса. Овде смо упознали лично и оца Трајка Влајковића, пароха урошевачког. Предавајући децу Веронауку, овај изузетни педагог, је успео да својим ученицима приближи нашу овогодишњу тему и изнедри радове, који су имали запажене резултате.
Из матичне школе у Лепини је награђена:
– Анђела Делић (наградна књига)
Из издвојеног одељења у Батусу су награђени:
– Даница Савић ( 2. место, Икона Богородице са Христом)
– Немања Јовановић ( слатки пакет)
– Василије Савић ( наградна књига).
Обилазак Централног Косова је назамислив без Грачанице – рекли бисмо престоног града Срба са Косова и Метохије. У срдачној и пријатној атмосфери су нас дочекали ученици и њихови ментори из ОШ“Краљ Милутин“.
Овде смо уручили награде:
– Маргити Арсић (2. место, Икона Богородице са Христом)
– Калини Стојановић ( слатки пакет)
– Неди Живић (робна награда, бежичне слушалице)
– Андреју Михајловићу ( наградна књига).
За крај нашег једнодневног обиласка по КиМ смо оставили Сушицу и ОШ“Свети Сава“. Посебно задовољство нам је било упознати Јовану Мирковић, победницу овогодишњег конкурса у категорији старијих разреда. Уручили смо :
– Јовани Мирковић ( 1. место, наградни ваучер за викенд у Јошаничкој бањи).
– Дуњи Симић ( наградна књига).
Наша колегиница Наташа Поповић, менторка победничког рада, нас је повела у обилазак ове за наше стандарде изузетно опремљене школске установе.
Као што је и традиција у смирај дана смо обишли и манастир Грачаницу и сваки пут од тамошњег кустоса чули нешто ново о овој средњовековној светињи.






7. 4. 2025.
У ПОСЕТИ ЛИПЉАНСКОМ КРАЈУ
У склопу уручења награда са 4. Достиниковог дуката председник нашег друштва је посетио Липљан и ОШ“Браћа Аксић“ и њена издвојена одељења у Сувом Долу и Старом Грацку.
Поред старозаветних липљанских цркава, једна од малобројних српских институција која је опстала данас у Липљану је ОШ“Браћа Аксић“. У измештеној новосаграђеној школи у близини цркава се школује око стотинак деце преосталих липљанских породица. Исидору Аксић, ученицу 6. разреда смо наградили новчаном наградом у износу од 4.000 динара. У страдалном Старом Грацку одолевају колеге предвођени Учом. У истински пријатељском боравку у овом издвојеном одељењу обишли смо комплетну школу и упознали се са свим одељењима. Овде смо књигом наградили Милицу Матовић и Филипа Миладиновића. У етнички мешовитом Сувом Долу смо посетили Михајла Аксића и уручили му слатки пакет. Иако стално под притиском Албанаца, Суводолци одолевају а понајвише захваљујући новосаграђеним зградама за интерно расељена лица, из којих долази већина садашњих ученика што ће сачувати школу и за будућа времена.




20.3.2025.
ТРЕЋА ТЕРЕНСКА ПОСЕТА СЕВЕРНОМ КОСОВУ



У склопу уручења награда са 4. Достиниковог дуката наши чланови су посетили Лепосавић, Сочаницу, Косовску Митровицу, Зубин Поток и метохијски Црколез и том приликом се упознали са награђеним ученицима и келагама менторима.
Као и увек до сада, сваки наш обилазак било које српске установе и институције на Косову и Метохији, носи пуна осећања, задовољство и успех. У Лепосавићу су нас са нестрпљењем дочекале Кристина Савић и Ема Игњатовић, награђене књигом. Ове две девојчице су ученице нашег конкурса од првог издања и надамо се да ће својом пожртвованошћу бити пример и подстицај и за своје другаре и другарице. У Сочаници нас је као по обичају у школској библиотеци дочекала срдачна колегиница Бранка те смо редом од одељења до одељења уручили награде Андреју Ђурђевићу (слатки пакет) и Неди и Милици Трифуновић (наградна књига).
У Косовској Митровици смо посетили ОШ“Бранко Радичевић“, која представља највећу српску основну школу на простору Косова и Метохије. Ове године је био премијерни наступ ове школе на нашем конкурсу али је био прилично успешан. Друго место у категорији старијих разреда је освојила Ива Пантић, награђена уметничким радом иконе Богородице са Христом. Виктор Радовић је награђен блутут звучником а Лара Радовић наградном књигом.



Након проглашења резултата овогодишњег конкурса, као наш циљ поставили смо теренску посету Ибарском Колашину. До Зубиног Потока дошли смо заобилазним планинским путем, који од Звечана води преко Девиних вода. Колегиница Бранка Божовић нас је нестрпљиво ишчекивала са својим ученицима. Вуку Ђуровићу је уручен наградни сет књига за освојено 3. место у категорији старијих разреда док су његове другарице из разреда, Богдана Ђуровић награђена спортским ранцем а Невена Божовић и Николина Радић награђене наградном књигом.
Преко планинског села Дрен, које у административном смислу припада општини Зубин Поток а у географском је део Метохијског Подгора, се спуштамо у омалено село Црколез. Иако због новопостављених табли које немају никакве везе са картографијом, уз мало размишљања и освртања по овом локалном путу, проналазимо скретање и преко црколешких засеока стижемо до ОШ“Јединство“ у којој нас је од јутрос очекивала колегиница Рајна. У школи са свега 9-оро ученика, успех је анимирати ученике да негују таленат за писање. Тако су наградном књигом награђене две девојчице из засеока Белошевићи, Александра и Невена. Из овог брдовитог села пуца поглед на плодну Метохију и доње засеоке Тијанићи и Шапићи.
Преко Газивода и административног прелаза Брњак, враћамо се у централни део Србије и кратимо пут за Ниш. По обичају током повратка нам се преплићу сви данашњи утисци, теме, места и школе. Више него успешно смо успоставили нове контакте са колегама из посећених школа а оно што је најважније смо обрадовали нашу дечицу и подржали њихов рад и таленат.
28.3.2025.
УРУЧЕЊЕ НАГРАДА СА ДОСТИНИКОВОГ ДУКАТА У КОСОВСКОМ ПОМОРАВЉУ
Представници нашег друштва, предвођени председником Миљаном Стојановићем су данас посетили Косовско Поморавље и овом посетом отворили последњу фазу у реализацији овогодишњег литерарног конкурса Достиников дукат а то је уручење и дистрибуција награда за награђене ученике из косовско-метохијских школа.
У каменичкој општини, наградном књигом и похвалницом награђени су ученици ОШ“Братство“ у Стрезовцу, Филип Стевић и Николина Арсић, обоје ученици петог разреда. Школа у Стрезовцу последњих година има мали број ученика али су услови које смо видели изванредни. Новосаграђени објекат у махали Популанци пружа све услове за извођење наставе и образовање у овом планинском разуђеном селу. Посебно нас је обрадовало сазнање да у издвојеном одељењу ове школе у Бољевцу и Царевцу последњих година расте број ученика.
У Доњем Кормињану је уручен слатки пакет Николини Стаменковић, ученици првог разреда а у матичној школи „Вељко Дугошевић“ у Ранилугу је отишао већи број награда обзиром да је ова школа била овогодишњи рекордер по броју послатих радова, укупно 11.
У Ранилугу су награђени робним наградама: Андреј Томић (блутут звучник), Нађа Цветковић из Горњег Кормињана (бежичне слушалице), Павле Макић (бежични пуњач). Наградну књигу су добили: Благоје Стаменковић из Доњег Кормињана, Хелена Николић и Мила Јанковић из Горњег Кормињана. Похваљени су радови Дамњана Денића, Дуње Стевић, Марије Младеновић и Христине Стојковић.
Победнику у категорији млађих разреда, Лазару Симоновићу из Шилова, ученику четвртог разреда ОШ“Вук Караџић“ је уручен наградни ваучер за викенд у Јошаничкој бањи. Шилово, као чисто српско село, фитиономски спојено са Гњиланом, одолева свим искушењима овог времена и показује изузетну живост, како у броју људи које смо приметили у селу тако и млађом популацијом.
У општини Витина смо посетили село Клокот. Награђени ученици млађих разреда су нас дочекали са нестрпљењем испред своје школе. У ОШ“Свети Сава“ је наградни слатки пакет добила Миленија Стоилковић, ученица трећег разреда а наградне књиге првачићи Душан Нисић, Луција Томић и Софија Стевић. По своју награду, екстерни бежични пуњач, из оближњег Врбовца је дошао и првак Давид Ђорђевић из ОШ“Марко Рајковић“ Врбовац.
Као и сваки досадашњи одлазак у нашу јужну покрајину је пробудио у нама сва чула, донао нова познанства, контакте и рађање нових идеја око будућих активности и могућности.






12.3.2025.
РЕЗУЛТАТИ ЧЕТВРТОГ ЛИТЕРАРНОГ КОНКУРСА „ДОСТИНИКОВ ДУКАТ“ - ПРВЕ НАГРАДЕ ИДУ У ШИЛОВО И СУШИЦУ
Добротворно друштво Достиник из Ниша по четврти пут је приредило литерарни конкурс „Достиников дукат“, намењен основцима из косовскометохијских школа, којима је таленат креативно писање и писана реч.
На тему „Све је могуће ономе који верује“ је стигло 110 радова са читаве територије покрајине. На овогодишњем конкурсу премијерни наступ су имали основци из Сиринићке жупе, Косовске Митровице и Лепине.
„Окупили смо се претходних неколико месеци око једне посебне чаролије – чаролије писане речи. Она се могла видети у мислима деце и у свакој причи коју су поделили са нама. Велико хвала што сте храбро узели оловку и претворили своје мисли у речи“ – истиче Миљан Стојановић, председник Достиника.
„Данас имамо победнике, али желим да истакнем, да су сви учесници овогодишњег конкурса – победници. Сваки ред који су написали, свака прича која је испричана, корак је ближе нечему великом. Наставите да пишете, да маштате и да се не плашите да покажете своју причу свету. Верујте у себе, јер свет увек има места за добре приче и велике снове“ – истиче Живкица Мила Поповић, представница овогодишњег жирија.
РЕЗУЛТАТИ КОНКУРСА „ДОСТИНИКОВ ДУКАТ“
ПРВА НАГРАДА
ВИКЕНД У ЈОШАНИЧКОЈ БАЊИ /на бази полупансиона са два ноћења за 4 особе/
Лазар Симоновић, IV разред, ОШ“Вук Стефановић Караџић“ Шилово, менторка: Јелена Станковић.
Јована Мирковић, VIII разред, ОШ“Свети Сава“ Сушица, менторка Наташа Поповић.
ДРУГА НАГРАДА
ИКОНА БОГОРОДИЦЕ / рад академске сликарке Сандре Пантовић/
Даница Савић, IV разред, ОШ“Вук Караџић“ Лепина, ментор: Трајко Влајковић.
Маргита Арсић, VIII разред, ОШ“Краљ Милутин“ Грачаница, менторка: Александра Јевтић.
Ива Пантић, V разред, ОШ“Бранко Радичевић“ Косовска Митровица, менторка: Мирјана Спасић.
ТРЕЋА НАГРАДА
НАГРАДНИ СЕТ КЊИГА
Николија Петковић, II разред, ОШ“Шарски одред“ Јажинце, менторка Силвана Рачићевић.
Вук Ђуровић, V разред, ОШ“Јован Цвијић“ Зубин Поток, менторка: Бранка Божовић.
НОВЧАНА НАГРАДА – 4.000 динара.
Данијела Станишковић, IV разред, ОШ“Свети Сава“ Граце, менторка: Невенка Томазинић.
Исидора Аксић, VI разред, ОШ“Браћа Аксић“ Липљан, менторка Љиљана Ђорић.
НАГРАДА „СЛАТКИ ПАКЕТ“
Николина Стаменковић, I разред, ОШ“Вељко Дугошевић“ Ранилуг, ментор: Јован Цветковић.
Михајло Аксић, III разред, ОШ“Браћа Аксић“ Суви До, менторка: Јулија Смиљић.
Миленија Стоилковић, I разред, ОШ“ Свети Сава“ Клокот, менторка: Атиџа Ђорђевић.
Јана Босанац, IV разред, ОШ“Свети Сава“ Племетина, менторка: Катарина Андрић.
Давид Митровић, III разред, ОШ“Вук Караџић“ Прилужје, менторка: Зорица Минић.
Драгиша Кузмановић, III разред, ОШ“Шарски одред“ Севце, менторка: Силвана Миленковић.
Немања Јовановић, II разред, ОШ“Вук Караџић“ Лепина, ментор: Трајко Влајковић.
Андријана Лукић, VIII разред, ОШ“Светозар Марковић“ Велика Хоча, менторка: Марија Мицић.
Андреа Симић, VI разред, ОШ“Угљаре“ Угљаре Косово Поље, менторка: Јелена Ивановић.
Калина Стојановић, VI разред, ОШ“Краљ Милутин“ Грачаница, менторка: Александра Јевтић.
Андреј Ђурђевић, V разред, ОШ“Вук Караџић“ Сочаница, менторка: Александра Јовичић Ђиновић.
НАГРАДНИ РАНАЦ
Стефанија Стојиљковић, III разред, ОШ“Свети Сава“ Клокот, менторка: Јелена Столић.
Василије Петровић, III разред, ОШ“Шарски одред“ Севце, менторка: Силвана Миленковић.
Богдана Ђуровић, V разред, ОШ“Јован Цвијић“ Зубин Поток, менторка: Бранка Божовић.
РОБНА НАГРАДА / бежичне слушалице/
Ердуан Ковачи, III разред, ОШ“Бранко Радичевић“ Обилић, ментор: Миљана Миладиновић.
Нађа Цветковић, VIII разред, ОШ“Вељко Дугошевић“ Ранилуг, менторка: Милена Трајковић.
РОБНА НАГРАДА / bluetooth звучник/
Хелена Дејановић, IV разред, ОШ“Миладин Митић“ Лапље Село, менторка: Сузана Андрић Јакшић.
Андреј Томић, VII разред, ОШ“Вељко Дугошевић“ Ранилуг.
РОБНА НАГРАДА / бежични пуњач/
Виктор Радовић, II разред, ОШ“Бранко Радичевић“ Косовска Митровица, менторка: Бојана Милетић.
Лука Трајковић, VIII разред, ОШ“Кнез Лазар“ Горња Гуштерица, менторка: Данијела Декић.
ПОЈЕДИНАЧНЕ НАГРАДНЕ КЊИГЕ
Мустафа Бастри, I разред, ОШ“Бранко Радичевић“ Обилић, менторка: Јована Дејановић.
Сунита Ђукатани, IV разред, ОШ“Бранко Радичевић“ Обилић, менторка: Марија Милосављевић.
Душан Нисић, I разред, ОШ“Свети Сава“ Клокот, менторка: Атиџа Ђорђевић.
Луција Томић, I разред, ОШ“Свети Сава“ Клокот, менторка: Атиџа Ђорђевић.
Софија Стевић, I разред, ОШ“Свети Сава“ Клокот, менторка: Атиџа Ђорђевић.
Марта Грујић, IV разред, ОШ“ Свети Сава“ Племетина, менторка: Катарина Андрић.
Софија Спасић, IV разред, ОШ“ Свети Сава“ Племетина, менторка: Катарина Андрић.
Борис Станисављевић, II разред, ОШ“Шарски одред“ Јажинце, менторка: Силвана Рачићевић.
Василије Савић, I разред, ОШ“Вук Караџић“ Лепина, ментор: Трајко Влајковић.
Алмир Ђукатани, VI разред, ОШ“Бранко Радичевић“ Обилић, менторка: Јасмина Трифуновић.
Кристина Савић, VIII разред, ОШ“Лепосавић“ Лепосавић, менторка Ружица Савић.
Ема Игњатовић, V разред, ОШ“Лепосавић“ Лепосавић, менторка Санела Игњатовић.
Василије Дејановић, VII разред, ОШ“Миладин Митић“ Лапље Село, менторка: Љубинка Маринковић.
Сташа Станојевић, VII разред, ОШ“Миладин Митић“ Лапље Село, менторка: Љубинка Маринковић.
Емилија Мицић, VIII разред, ОШ“Миладин Митић“ Лапље Село, менторка: Љубинка Маринковић.
Хелена Николић, VIII разред, ОШ“Вељко Дугошевић“ Ранилуг, менторка: Милена Трајковић.
Благоје Стаменковић, V разред, ОШ“Вељко Дугошевић“ Ранилуг, ментор: Живко Станковић.
Мила Јанковић, VII разред, ОШ“Вељко Дугошевић“ Ранилуг, менторка: Милена Стаменковић.
Јана Љубић, V разред, ОШ“Стаја Марковић“ Штрпце, менторка: Виолета Шаркоћевић.
Ивона Танасијевић, V разред, ОШ“Стаја Марковић“ Штрпце, менторка: Виолета Шаркоћевић.
Милица Матовић, V разред, ОШ“Браћа Аксић“ Липљан, менторка: Данијела Благић.
Милица Вечевић, VIII разред, ОШ“Светозар Марковић“ Велика Хоча, менторка: Марија Мицић.
Николина Радић, V разред, ОШ“Јован Цвијић“ Зубин Поток, менторка: Бранка Божовић.
Валентина Јаковљевић, VIII разред, ОШ“Свети Сава“ Племетина, менторка: Марина Митровић.
Јован Босанац, VI разред, ОШ“Вук Караџић“ Прилужје, менторка: Виолета Спасић.
Лара Радовић, VIII разред, ОШ“Бранко Радичевић“ Косовска Митровица, менторка Александра Радовић.
Николина Арсић, V разред, ОШ“Братство“ Стрезовце, менторка: Сузана Златановић.
Филип Стевић, V разред, ОШ“Братство“ Стрезовце, менторка: Сузана Златановић.
Анастасија Андријевић, VIII разред, ОШ“Шарски одред“ Севце, менторка: Вишњица Миловановић.
Тијана Митић, VI разред, ОШ“Угљаре“ Угљаре Косово Поље, менторка: Јелена Ивановић.
Алекса Димић, V разред, ОШ“Свети Сава“ Граце, менторка: Милица Аритоновић.
Анђела Делић, V разред, ОШ“Вук Караџић“ Лепина, ментор: Трајко Влајковић.
Лука Вуксановић, V разред, ОШ“ Димитрије Прица“ Доња Брњица, ментор: Саша Јовановић.
Андреј Михајловић, VIII разред, ОШ“Краљ Милутин“ Грачаница, менторка: Александра Јевтић.
Неда и Милица Трифуновић, VI разред, ОШ“Вук Караџић“ Сочаница, менторка: Милица Миладиновић.
Милица Данчетовић, V разред, ОШ“Милан Ракић“ Бабин Мост, менторка: Миљана Данчетовић.
Александра Белошевић, VI разред, ОШ“Јединство“ Црколез, менторка Рајна Дабижљевић.
Невена Белошевић, VII разред, ОШ“Јединство“ Црколез, менторка Рајна Дабижљевић.
Дуња Симић, VI разред, ОШ“Свети Сава“ Сушица, менторка: Наташа Поповић.
ПОСЕБНА НАГРАДА
Неда Живић, I разред, ОШ“Краљ Милутин“ Грачаница, менторка: Тијана Живић.
Лена Петковић, IV разред, ОШ“Шарски одред“ Јажинце, менторка Бранка Ђуринац.
Давид Ђорђевић, I разред, ОШ“Марко Рајковић“ Врбовац, менторка: Атиџа Ђорђевић.
Василиса Ристић, I разред, ОШ“Стаја Марковић“ Горња Битиња, Веселинка Стојановић.
Павле Макић, III разред, ОШ“Вељко Дугошевић“ Ранилуг, ментор: Горан Петровић.
Сара Крстичић, V разред, ОШ“Стаја Марковић“ Штрпце, менторка: Виолета Шаркоћевић.
ПОХВАЉЕНИ РАДОВИ / ПОХВАЛНИЦА/
Марко Сјеничић, VIII разред, ОШ“ Бранко Радичевић “ Обилић, менторка: Мирјана Војиновић.
Ивона Цветковић, V разред, ОШ“Миладин Митић“ Лапље Село, менторка: Љубинка Маринковић.
Дамњан Денић, VIII разред, ОШ“Вељко Дугошевић“ Ранилуг, менторка:Милена Трајковић.
Дуња Стевић, VIII разред, ОШ“Вељко Дугошевић“ Ранилуг, менторка:Милена Трајковић.
Марија Младеновић, VIII разред, ОШ“Вељко Дугошевић“ Ранилуг, менторка:Милена Трајковић.
Христина Стојковић, VIII разред, ОШ“Вељко Дугошевић“ Ранилуг, менторка:Милена Трајковић.
Јован Доганџић, VII разред, ОШ“Стаја Марковић“ Штрпце, менторка Виолета Шаркоћевић.
Филип Миладиновић, VI разред, ОШ“Браћа Аксић“ Старо Грацко Липљан, менторка: Данијела Благић.
Борис Михајловић, VIII разред, ОШ“Светозар Марковић“ Велика Хоча, менторка: Марија Мицић.
Виктор Влашковић, V разред, ОШ“Јован Цвијић“ Зубин Поток, менторка: Бранка Божовић.
Дуња Радосављевић, VIII разред, ОШ“Свети Сава“ Племетина, менторка: Марина Митровић.
Марија Стојановић, VIII разред, ОШ“Кнез Лазар“ Доња Гуштерица, менторка: Данијела Декић.
Емилија Јовановић, V разред, ОШ“Милан Ракић“ Бабин Мост, менторка: Миљана Данчетовић.
Страхиња Ђорђевић, V разред, ОШ“Угљаре“ Угљаре Косово Поље, ментор: Јелена Ивановић.
Друштво Достиник се захваљује и осталим ученицима чији су радови били део овогодишњег конкурса, и уједно упућује све похвале колегама менторима, учитељима и наставницима. У току наредних 60 дана Конкурсна комисија ће контактирати награђене ученике и прецизирати модел и начин достављања награда.
Све информације можете добити на мејл dostiniknis@gmail.com и контакт телефон 069/321 75 17. Радови награђених ученика ће бити објављени током године на страницама и сајту Добротворног друштва „Достиник“.



ПОДЕЛА НОВОГОДИШЊИХ ПАКЕТИЋА ПРЕДШКОЛЦИМА У ЧОКОТУ
У Достинику традиционално на крају календарске године обрадујемо наше најмлађе школарце. Ове године смо посетили предшколску групу у ОШ“Десанка Максимовић“ у Чокоту. Наш Деда Мраз је поделио 12 новогодишњих пакетића. Предшколци су исказали своје новогодишње жеље и са својом васпитачицом Тијаном се захвалили песмом и рецитацијом.



23.12.2024.
ЗАХВАЛНИЦЕ ЗА НАЈМЛАЂЕ ХУМАНИТАРЦЕ У ОШ"ПРВИ МАЈ" У ТРУПАЛУ
У ОШ „Први мај“ у Трупалу одржана радионица под називом „Бити хуман значи помагати,“ у организацији Добротворног друштва „Достиник.“ Водитељи радионице били су Александар Томић и учитељица Драгана Митровић Вељковић.
Циљ радионице био је да ученицима приближи значај хуманитарног рада и развије свест о важности помагања другима. Током радионице, деца су учествовала у групним активностима, осмишљавала приче и израђивала постере на тему хуманости. Њихова креативност и ангажованост биле су изузетне, што је допринело успеху радионице.
Ученици су показали велико интересовање и ентузијазам, а завршетак радионице обележен је поделом захвалница и симболичних поклона. Повратне реакције деце биле су врло позитивне, изразили су задовољство наученим и мотивацију да учествују у сличним активностима у будућности. Радионица је остварила свој циљ и додатно подстакла ученике да промовишу хуманост у својој заједници.



12.12.2024.
ЈЕДНОКРАТНА НОВЧАНА ПОМОЋ ЗА ЈАНКОВИЋЕ ИЗ ЂУРАКОВЦА

Породици Јанковић из ђураковачког засеока Благача (општина Исток) је уплаћена једнократна новчана помоћ у износу од 50 евра. У овој породици одраста и четворогодишњи Радош, као једино српско дете у овом засеоку.
01.12.2024.
ТРОДНЕВНИ ОБИЛАЗАК КОСОВА И МЕТОХИЈЕ
Чланови нашег друштва су од 29.11. до 1.12. боравили на простору наше јужне покрајине. Нашу делегацију је предводио Миљан Стојановић, председник Достиника а поред Сандре Пантовић и Мирослава Стаменковића, задовољство да по први пут посете свету српску земљу су имали нови чланови: Никола Миловановић и Сања Станковић.
Првог дана је посета реализована на Централном Косову и Косовском Поморављу. У Бабином Мосту смо по први пут посетили „Часну трпезу“ – култно место из времена Косовске битке, где се причестио део српске војске пред бој. Ова знаменитост стоји у порти цркве Пресвете Богородице. Бабин Мост је једино већински српско село на путу од Приштине ка Косовској Митровици. Свратили смо и до ОШ“Милан Ракић“ у овом селу и чули причу о реновирању школске зграде, коју су мештани организовали уз тешку муку и опструкције са друге стране. Газиместан, та митска кула помало самује, те смо га посетили и подсетили се велике жртве и народног отпора који су тадашњи Срби пружили надолазећој Турској царевини. У манастиру Грачаница смо чули детаљне историјске податке и причу о садашњем положају манастира и његов неизмерљив значај по опстанак Срба у приштинском крају. Домаћини из Бабиног Моста су нам се захвалили скромном закуском и дружењем за прву овакву посету овом месту. Ми смо лично упознали и нашу колегиницу Данчетовић, која здушно анимира своје ученике да се опробају у креативном писању и учествују са својим радовима на наш литерарни конкурс. Други део дана смо провели у Косовском Поморављу, обилазећи манастир Драганац, једини живи манастир у овом делу Косова и Метохије. Угостио нас је игуман Јустин, кога памтимо из ранијих сусрета по својој шаљивој природи и гостопримљивости. Уз послужење, разменили смо по коју реч о градитељству у манастирском комплексу и самом значају Драганца за српски живаљ ових крајева. У смирај дана поклонили смо се моштима Св. Босиљке Пасјанске, која је скоро уведена у ред светих као новомученица пасјанска. Слушајући легенду о њеном страдању, укрепили смо се у сазнању да су ондашњи Срби били чврсте вере и трпељиви као и садашњих око 150 000 Срба колико се процењује да тренутно живи на КиМ. У вечерњим сатима долазимо у Свете Архангеле код Призрена, смештамо се у конак цара Душана и после вечере сумирамо први дан посете уз косовско- метохијске песме.
Другог дана смо обишли призренске светиње, катедрални храм Св. Ђорђа и некадашње епископско седиште рашко – призренских епископа и Богородицу Љевишку. У Призренској Богословији смо чули причу о њеном историјату и ктитору Сими Игуманову. Неколико сати слободног времена наши чланови су искористили за разгледање града, пењање на тврђаву Каљају и дегустацију призренских специјалитета. Други део дана смо провели у Подрими, посетом Ораховцу и Великој Хочи. Ораховачки парох нам се захваљује на доласку у Метохију и истиче колико то значи преосталим српским породицама у горњем делу града. Велика Хоча нам је изгледала некако умивено у односу на наш прошлогодишњи долазак. Уличне светиљке, мини трг, омладински клуб су неки од нових садржаја које је у међувремено добило ово српско средиште Ораховачког краја. После вечере у виници Петровић, наставили смо дружење са мештанима и домаћинима код којих смо ноћили.
Трећи дан, недељу, започињемо одласком у Дечане и литургијом код Светог краља Стефана Дечанског. Високи Дечани под будним оком КФОР-а су као и сваке недеље са многобројним верујућим народом. Чујемо да су поклоници дошли са свих страна, Војводине, Хомоља, Републике Српске, Срема, Шумадије. Затим посећујемо Пећ и Патријаршију. Хук Призренске Бистрице улепшава доживљај ове мајке свих наших цркава. Преко Витомирице се спуштамо у Осојанску долину и посећујемо Осојане, највеће повратничко село у Метохији. Овде нас је сачекала породица Јанковић из Ђураковца, засеок Благача, која је у систему акције једнократне новчане помоћи. У срдачном разговору смо се упознали лично са татом Дејаном, мамом Сањом и четворогодишњим Радошем, који је једино дете у овом ђураковачком засеоку. Из готово свих обновљених кућа диме димњаци а примећујемо да је започета изградња још два објекта. Из добијених ланч пакета смо сакупили слаткише за дечицу из осојанског вртића, за коју смо чули да их има 15- ак. У смирај дана продужавамо даље кроз Пећки Подгор до села Црколез на самом ободу Источког краја где се он додирује са Дреницом. Овдашњи Срби се нису расељавали 1999. и 2004. год. иако су ту цену платили бројним главама. Данас Црколез опстаје захваљујући сточарству и помоћи која стиже од државних органа Србије. У селу постоји ОШ“Јединство“ измештена из Ракоша, амбуланта и црква из 14. века посвећена Усековању главе Св. Јована. У црквеној трпезарији уз песму и разговор са мештанима, учинили смо, како смо чули од домаћина Жикице Белошевића, да са свима нама Црколез није скоро видео оволики број Срба. Радосни смо што смо лично упознали чланове ове две најбројније фамилије – Белошевић и Тијанић.
Косово и Метохију напуштамо са пуно доживљаја и испуњени сазнањем да живимо у истини а не у митовима и идеалима. Као што рече наша чланица Сандра, потреба и обавеза свих нас је да својим присуством сачувамо најсветије.






01.12.2024.
УРУЧЕНО 10 ПАРИ ОПАНАКА КУД-У "СТОЈАН СТОШИЋ МИЋКО" У КОРЕТИШТУ КОД ГЊИЛАНА
Члановима КУД-а Стојан Стошић Мићко из гњиланског села Коретиште је уручен први сет од 10 пари кожних опанака са гумираним ђоном. Препознали смо потребу да помогнемо овом КУД-у, које има дугу традицију и изнедрило је пуно знаменитих фолклораца. Велику захвалност исказујемо госпођи Ивани Николић, кореографкињи из Коретишта, која је уложила велики труд на оживљавању друштва после 1999.године. У здрављу да фолклорци из Коретишта промовишу игре, песме и обичаје из Косовског Поморавља!


30.11.2024.
ПОМОЋ У ГРАЂЕВИНСКОМ МАТЕРИЈАЛУ ЗА МИТРОВИЋЕ ИЗ МАЛЕ БРАИНЕ КОД МЕДВЕЂЕ
За потребе набавке грађевинског материјала и за изградњу економске зграде – стаје, Митровићима је уплаћена новчана помоћ у износу од 50.000 динара.
Двојица браће Милован и Милић живе са старим родитељима на самој административној линији са Косовом, без икаквих примања и помоћи са било које стране.
Принуђени су да за потребе чувања стоке у зимском периоду, изграде нову стају од чврстог материјала јер је досадашњу шталу зуб времена однео.



26.11.2024.
УПЛАЋЕНА ЈЕДНОКРАТНА НОВЧАНА ПОМОЋ ПОРОДИЦИ СТОЈАНОВИЋ ИЗ ЖИВИЊАНА КОД ПРИЗРЕНА
Шесточланој породици Стојановић из Живињана у Средачкој жупи је уплаћена једнократна новчана помоћ у износу од 6.000 динара. Ово је једина породица која је стално настањена у чисто српском селу надомак Призрена, у Средачкој жупи. Деда Тихомир, надалеко познати занатлија и бака Олга, су успели да обнове своје домаћинство. Вредно радећи са сином Александром, који се је након повратка оженио и проширио породицу са двоје деце. Милица иде у 3. разред на Брезовици јер је то Живињану најближа српска школа а мали Василије има 3 године. Стојановићи су можда и најбољи пример за одрживи повратак и опстанак на Косову и Метохији. Захваљују се свим донаторима који су део ове наше дуготрајне акције, речима да мо увек добродошли у Средачку жупу.

14.11.2024.
СВЕТСКИ ДАН ПЕШАЧЕЊА

- КАЊОН ВУЧЈАНКЕ -


Чланови друштва Достиник су обиласком кањона Вучјанке традиционално обележили Светски дан пешачења. Посету Вучју смо започели у цркви Св. Јована Крститеља. Овај изузетно леп храм је задужбина породице Теокаревић, која у Вучју удара темеље развоја текстилне индустрије почетком 20. века.
Пут настављамо до друге по старости хидроцентрале у Србији, на реци Вучјанки, која од 1903. производи струју за варошицу Вучје. Уз Вучјанку обилазимо Ђокине вирове и водопад који својом буком буди сва чула.
Шумском стазом пешачимо до Скобаљић града и прелепог видиковца Соколица. У подножју Скобаљић града је Камен чувар – академски рад познатог уметника из Вучја, Бате Анђелковића.
На крају путешествија свраћамо и до цркве Св.Петке у селу Рударе.
Са нама је данас била и група радника Завода за медицину рада из Ниша и употпунила својом позитивом данашње дружење.
13.10.2024.
ОСМИ И ДЕВЕТИ КРУГ АКЦИЈЕ "ПОМОЋ ВРШЊАЦИМА УЗ АДМИНИСТРАТИВНУ ЛИНИЈУ СА КОСОВОМ
Школски прибор и дидактички материјали за издвојена одељења ОШ“Светислав Мирковић Ненад“ из Мале Плане
Чланови Добротворног друштва Достиник из Ниша су 21 – 22. октобра реализовали акцију поделе 44 пакета са школским прибором и дидактичким материјалом ученицима осам издвојених одељења школе из Мале Плане.
Достиник традиционално ову акцију под називом „ Помоћ вршњацима уз административну линију са Косовом“ реализује у октобру, за време обележавања Дечије недеље.
„Ово је био девети по реду круг наше акције, којом желимо да промовишемо међувршњачку сарадњу између деце нишких школа и планинских школа које опстају у залеђу Прокупља, Куршумлије, Медвеђе и Врања. Током два дана обишли смо малобројне ученике у издвојеним одељењима у Доњој Топоници, Прекадину, Товрљану, Бресничићу, Конџељу, Белољину, Ресинцу и Великој Плани. Са нама су били ученици и представници партнерских школа из нишких насеља Медошевац, Поповац и Каменица. Поносан сам на одзив и вољу ове деце да се укључе у нашу хуманитарну акцију и тиме изграђују изузетно важну хуману црту своје личности и солидарност.“ – истиче Миљан Стојановић, председник друштва.
„Са обиласка ових топличких села враћамо се пуни утисака и захваљујемо се домаћинима на указаном гостопримству. Боравком и упознавањем са колегама из поменутих школа испунили смо још један циљ а то је међуинституционално повезивање између топличких и нишких школа. Све више се сусрећемо са школама у којима је комбинована настава од 1. до 4. разреда али и појаву да родитељи децу уписују у удаљеним градским школама, заобилазећи школе у свом селу. Ипак видимо велику жељу и предузимљивост код мештана, родитеља и учитеља да удружени сви заједно очувају ове сеоске школе за будуће генерације. Томе у прилог говори и податак да је школа у Товрљану на висовима Соколовице, обновљена 2015.год. и још увек ђаке чека. Охрабрује податак да ће у Великој Плани следеће године у школске клупе сести петоро првака“ – поручују из друштва Достиник.
У склопу посете чланови Достиника су посетили неке од туристичких знаменитости Топлице попут, манастире Светог Николе у Куршумлији и Ајдановац, архео парк Плочник и Бресничко језеро.
„ Радосни смо што је и Топличка Мала Плана са својим издвојеним одељењима нашла своје место на мапи посећених школа у овој изузетно племенитој акцији. У плану је укључивање и осталих општина које територијално гравитирају линији ка Косову у систем наше акције.“ – закључују из друштва Достиник.





21.10.2024.
ЈЕСЕЊИ ИЗЛЕТ

„ ГОРЊАЧКА КЛИСУРА – КАПИЈА ХОМОЉА“


Традиционално у септембру чланови и сарадници Достиника су организовали једнодневни излет у крају где се Ресава наслања на Хомоље. Почетна дестинација нам је био градић Деспотовац. На излазу из града посетили смо Парк макета у коме су у размери 1:17 у односу на стварну величину, изграђене макете 34 средњовековних српских манастира. Аутор ових макета је Миленко Илић, некада запослен у руднику, који је прву макету урадио 2008.године. Рускиња, кустос овог музеја на отвореном нас је својим приповедањем провела кроз историју.
ВОДОПАД ВЕЛИКИ БУК У ЛИСИНАМА – још једна чаролија Хомољског краја
Водопад Велики бук у Лисинама надомак Ресавске пећине, висине 15м један је од највиших водопада у Србији, одмах после водопада на Старој планини.
Количина воде која се слива сада је много мања у односу на раније године захваљујући сушној 2024. години.
Без обзира на то, он очарава својом лепотом и хармонијом звукова.
У непосредно близини водопада налазе се лепи ресторани са свежом пастрмком као и етно штандови са слатким и сланим производима вредних жена овог краја упаковани у симпатичне теглице, флашице и кутијице ручно осликане.
– КРУПАЈСКО ВРЕЛО-
Чаробан призор плавозелене прозирне и мирне воде језера која извире из пећине у подножју планине Бељанице, окружено зеленилом шуме и браном са које се вода слива у слаповима и ствара звук чије се вибрације складно уклапају у мир језерске воде.
Рибњак са пастрмкама које живе у проточној води овог чаробног језера које су стално присутне на менију ресторана у подножју језера.
Велико стабло банане, као неки странац који се заљубио у овај призор и остао ту, дајући пример да је у животу све могуће.
Празник за очи и душу у близини Деспотовца, у срцу Србије.
Наша препорука за све заљубљенике у природу као и за оне који желе да се мало изместе из градске и пословне журбе и релаксирају у најлепшим бојама природе.
МАНАСТИР ГОРЊАК
Mанастир Горњак се налази у долини реке Млаве, између Петровца на Млави и Жагубице, 65 km југоисточно од Пожаревца, односно на 18 km од Петровца ка Жагубици. Изграђен је у периоду од 1376-1380. године као задужбина кнеза Лазара. Судећи по многобројним поменима у историјским изворима, у манастиру се живело без прекида. Од средњовековних грађевина сачувале су се главна манастирска црква, посвећена Ваведењу и капела у пећини, посвећена Светом Николи. По основној архитектонској замисли, горњачка црква припада моравској школи. Ваведењска црква има тролисну основу са куполом. Припрата је накнадно дозидана, као и звоник са тремом. Живопис је слабо очуван, а 1847. године пресликао га је Живко Павловић, сликар из Пожаревца. Бољом очуваношћу одликују се преостале фреске у капели Светог Николе. Познати српски писац, Ђура Јакшић, написао је поему „Пут у Горњак“
23.09.2024.
ДОК ШКОЛА ПОСТОЈИ, СЕЛО НИЈЕ ПУСТО
Чланови нашег друштва су посетом издвојеном одељењу ОШ“Стеван Синђелић“ у Церју реализовали премијерни круг акције „Док школа постоји, село није пусто“. Ова нова наша акција је заснована на посети и сарадњи са школама у којима се школују малобројни ученици као и подршци породицама са децом које живе у планинским и полупустим селима.У Церју смо упознали Ацу, ученика 3. разреда и предшколца Страхињу, који су једини ученици овог издвојеног одељења. Друштво нам је правила и трогодишња Нина са својим млађим братом. За ову дечицу смо припремили пригодне поклоне у виду дидактичких игара и школског прибора.Пријатан боравак у церјанској школи употпунило је дружење са учитељем Марком и родитељима ове деце.Већ после ове премијере схватамо колики је значај постојања школе у неком изолованом селу и шта значи кад из оближњег града свакодневно долази учитељ. Он свакако није само учитељ већ и пријатељ, курир, снабдевач, помоћник, лекар, пекар, апотекар…

18.09.2024.

ЈЕДНОКРАТНА НОВЧАНА ПОМОЋ ЗА КРСТИЋЕ У ЉЕВОШИ


Петочланој породици Крстић Борислава из Љевоше је уплаћена једнократна новчана помоћ у износу од 6.000 динара. Крстићи бораве у изнајмљеној кући и живе од скромне пољопривреде и сточарства. Љевоша је српско повратничко село, 2 километра од Пећке Патријаршије. Исплата једнократне новчане помоћи за наше породице на Косову и Метохији континуирано траје још од 2010.год. чиме ова акција задобија епитет најстарије у Достинику.
3.9.2024.
ПОСЕТА ДОМУ У КУЛИНИ
Чланови нашег друштва су током лета прикупили одређену количину половне гардеробе и након селекције, разврставања и паковања посетили су Дом за смештај одраслих лица у Кулини, где су сет гардеробе уручили корисницима ове установе.
Дoм Кулинa je устaнoвa сoциjaлнe зaштитe чиja je oснoвнa дeлaтнoст смeштaj oдрaслих лицa oмeтeних у мeнтaлнoм рaзвojу стeпeнa тeжe и тeшкe мeнтaлнe oмeтeнoсти. Нaлaзи сe у пoднoжjу Maлoг Jaстрeпцa, у сeлу Кулинa, кao зaсeбнa урбaнa цeлинa, 27 км oд Aлeксинцa и 37 км oд Нишa. Нa oвoj лoкaциjи Дoм дaтирa oд 1953. гoдинe.
Надамо се да ће ова посета наших чланова означити почетак дугорочне сарадње и помоћи овој важној установи.

27.8.2024.
"И ОВДЕ СЕ ЖИВОТ ДОГАЂА" У ТАЧЕВЦУ И ВРЕЛУ
Традиционалну акцију обиласка села на административној линији ка Косову, чланови Добротворног друштва „Достиник “ из Ниша су реализовали посетом селу Тачевац и Врело, која се простиру у побрђу изнад Куршумлијске бање.
Село Тачевац је некада бројило и 500 житеља а данас ту у засеоку Дуги Део, стално живи још само један становник, Марко Драшковић. У кованици старој један век, Марко живи без примања, струје и воде. Како и сам каже упркос тешком животу у овом планинском селу, одлучио је да остане на вековном огњишту својих предака. Ипак овај наш чувар на бранику отаџбине није остао без подршке Топлице и Топличана од којих је током претходног периода добио одређени вид подршке. Трудом бројних удружења из Куршумлије и завичајног удружења Тачевчана Драшковићу је урађен пут до куће у дужини 3 километра, постављен му је соларни панел и замењена спољна столарија на кући. Овом горштаку је уручен сет основних животних намирница и покућства са надом да ће обнова ове столетне куће и домаћинства се наставити.
У Врелу изнад Куршумлијске бање је посећена породица Мирка Јанићијевића, у којој расте други мали једноипогодишњи Марко. Да малобројне породице у Врелу имају перспективу говори и податак да је током ове и претходне године рођено троје беба.
У склопу теренске посете овом крају упознали смо се са знаменитостима Тачевца, изворима Хладна вода и Хајдучка вода у долини Буњачке реке и остацима Марковог манастира.
“ Ово је трећа година по реду како реализујемо ову изузетну акцију, која полако постаје бренд нашег друштва. До сада смо посетили села која леже изнад Мердара, Матарову и Преветицу у куршумлијској општини и Губавце и Малу Браину из општине Медвеђа. Радосни смо што се и Тачевац нашао на мапи посећених села дуж административне линије са Косовом. Наш циљ је да у годинама пред нама обиђемо сва села дуж ове линије. Готово увек по правилу се касније поново враћамо овим породицама и помажемо у решавању неких горућих проблема и што је најважније постајемо пријатељи“ – истиче председник друштва Миљан Стојановић.
Овом приликом шаљемо апел свим институцијама које могу да помогну, како државног тако и невладиног сектора да заједно сви помогнемо овим породицама које су остале решене да живе овде и сачувају своје куће и домаћинства јер ипак је овде бранич Српства, како је то било некада, тако је и сада. – закључује Стојановић.






14.08.2024.
ПРОЛЕЋНИ ИЗЛЕТ НА ВЛАСИНИ И ЗНЕПОЉУ
Традиција се наставља !!!
Прави пролећни мајски дан чланови и сарадници Достиника су провели на излету, у обиласку две суседне пограничне области: Власине у Србији и Знепоља у Бугарској. Планирана маршрута излета била је:
Сурдулица – Трнско ждрело – параклис Свете Петке – манастир Паља – Власинско језеро
Вожња аутопутем преко Грделичке клисуре и Владичиног Хана. На краћу кафе паузу свратили смо у Сурдулицу, у централној пешачкој зони. Прелазак у Бугарску на граничном прелазу Стрезимировци.
На улаз у градић Трн обишли смо параклиса Свете Петке (црква у стени). У овом параклису боравила је велика светица Света Петка почетком 11.века, и у њему се могу видети окамењена погача Свете Петке и њени трагови у камену. До видиковца и крста изнад параклиса воде два пута, заобилазни лакши и преко пећине тежи али искушење је било вредно тога јер легенда каже да ће се испунити жеља ономе ко савлада пећински канал и изађе.
Неколико километара после Трна налази се улаз у Трнско ждрело и почетак пешачке стазе. Трнско ждрело је прелепи кањон реке Јерме, који се налази 5 км низводно од градића Трн у западној Бугарској, у области Знепоље, на планини Руј, 3 км пре поновног уласка Јерме у Србију, код села Петачинци, када се у њу улије Јабланица, њена највећа притока. Постојећа стаза има правац кретања: Трнско ждрело – велики пешачки тунел – мали пешачки тунел – река Јабланица – подељена кућа у селу Банкја. Према договору, стазу смо обишли до првог пећинског тунела.
После повратка у Србију, обишли смо манастир Ваведења у Паљи. Манастир Пресвете Богородице у селу Паља историјски је, духовни и културни бисер српског народа. У предивном крајолику на 950 метара надморске висине, на левој обали реке Паљевице обнавља се светиња непознатог ктитора. Светињу је посетио Свети Сава и баш у њему последњи пут преноћио на тлу своје Србије, на путу за Трново, где се упокојио. На основу археолошких истраживања која су обављена током 2006. и 2007. године утврђено је да манастир потиче из 13. века. Ипак, неки подаци Српске православне цркве указују да светиња потиче из 9. века (тачније 818. године), а да је обновљен у 13. веку. Тада су га по подацима СПЦ обновили Дејановићи, а бугарски егзархисти дозидали су припрату крајем 19. века, тачније после Берлинског конгреса 1878. године.
Манастир је током историје био и мушки и женски, а монаха је у њему било све до балканских ратова. После Првог светског рата у њему није било монаштва, и тако је остало до Васкрса 2016. године, када је обновљена монашка заједница. У манастирској порти су два лековита извора, један за вид а други за нероткиње.
Власинско језеро носи две НАЈ титуле – највеће вештачко језеро у Србији и језеро на највишој надморској висини на нашим просторима. Када томе придодамо златну букву, плутајућа острва и легенду о Црном воденом бику – имамо добитну комбинацију за инспирацију. Све ово смо могли да доживимо на получасовној вожњи катамораном по Власинском језеру. У смирај дана у ресторану Бест је организован ручак и дружење у специјалитетима власинске кухиње.
Повратак у Ниш је био у 22 часа. Власина и река Јерма су нас очарали својим природним лепотама и посебношћу и вратићемо им се врло брзо.






25.05.2024.
ПОРОДИЦИ БЕЛОШЕВИЋ ИЗ ЦРКОЛЕЗА УПЛАЋЕНА ЈЕДНОКРАТНА НОВЧАНА ПОМОЋ
Петочланој породици Жикице Белошевића из Црколеза ( општина Исток) је уплаћена једнократна новчана помоћ у износу од 6.000 динара. У овој породици одраста и школује се троје деце. Једине приходе породица Белошевић остварује од социјалне помоћи и дечијег додатка. Баве се сточарством чиме надоместују недостатак плате.

01.05.2024.
У ЛАПЉЕМ СЕЛУ И СУШИЦИ НА ЦЕНТРАЛНОМ КОСОВУ
У склопу уручења награда са трећег литерарног конкурса Достиников дукат, наши чланови у саставу Миљан Стојановић, Сандра Пантовић, Светлана Јевтић и Владимир Радосављевић су посетили Централно Косово и школе у Лапљем Селу и Сушици.
Прве награде у обе конкуренције су отишле у Лапље Село, Лазару и
Николини Костић, ученицима ОШ“Миладин Митић“ из Лапљег Села. За победничке радове, ово двоје ученика је награђено бежичним слушалицама и иконом Богородице, академски рад наше чланице Сандре Пантовић. Остали ученици награђени су слатким пакетом (Олга Ставрић), наградном књигом (Сташа Станојевић, Василије Дејановић, Андрија Васић). Новчаном наградом у износу од 3.000 дин. је награђена Хелена Дејановић.
У ОШ“Свети Сава“ Сушица смо наградили слатким пакетом Софију Здравковић, наградном књигом Ивону Мицић, Машу и Дуњу Симић.
Радује нас оптимизам који смо видели код наших колега у ове две школе и чињеница да се број ученика повећава из године у годину.
Кишно време између две ове школе искористили смо за посету манастиру Грачаница, задужбини краља Милутина из 14. века.





17.04.2024.
ПОСЕТА СОЧАНИЦИ И ЛЕПОСАВИЋУ НА СЕВЕРНОМ КОСОВУ
У склопу уручења награда са трећег литерарног конкурса Достиников дукат, наши чланови у саставу Миљан Стојановић, Сандра Пантовић, Никола Ракић и Владимир Радосављевић су обишли ОШ“Вук Караџић“ у Сочаници и ОШ“Лепосавић“ у Лепосавићу. У срдачној атмосфери смо се упознали са колегама из поменутих школа као и са награђеним ученицима и том приликом из прве руке чули утиске о Достиниковом дукату обзиром на то да ове две школе од првог конкурса су редовни учесници.
Боравак на северу Косова смо искористили за посету одређеним знаменитим местима попут Музеја Топличког устанка и манастира Светог Јована у Сочаници. По амбијенталној вредности пажњу нам је привукао главни градски трг у Лепосавићу са црквом Св. Василија и спомеником патријарху Павлу.
Из Сочанице награде су примили Теодора Милановић ( сет књига), Неда и Милица Трифуновић ( новчана награда), Лазар Радивојевић, Магдалена Вучинић, Ива Спасојевић, Анђелија Здравковић ( књига).
Из Лепосавића је награђена Ема Игњатовић ( ранац са школским прибором), Нађа Милановић ( књига) и Кристина Савић ( књига).
Са пуно емоција и утисака је данашња Достиникова екипа испунила свој циљ и својим присуством на најбољи могући начин презентовала све циљеве нашег конкурса, који из године у годину, постаје значајна прилика за талентоване ученике из косовско – метохијских школа да покажу своје умеће у креативном писању.






27.03.2024.
УРУЧЕН ПОРОДИЧНИ ПАКЕТ ВЛАСТИМИРУ СТАНКОВИЋУ ИЗ ГОРЊЕГ БУЧУМЕТА
Боравак на територији општине Медвеђа смо искористили за прву посету Властимиру и Светлани Станковић из Горњег Бучумета. Ово двоје супружника живи на безводном кречњачком брду са јединим примањем, пензијом од 15 000 динара. Баве се сточарством колико услови дозвољавају али због недостатка воде, по коју се бурићима спустају у доњи део села и то је изузетно отежано.
Уручили смо им породични пакет основних животних намирница и 25 кг врећу брашна.



06.03.2024.
СЕДМИ КРУГ АКЦИЈЕ „ ПОМОЋ ВРШЊАЦИМА УЗ АДМИНИСТРАТИВНУ ЛИНИЈУ СА КОСМЕТОМ“ У РЕТКОЦЕРУ И НЕГОСАВЉУ
У оквиру седмог круга акције обиласка школа уз линију са Косметом, посетили смо подручна издвојена одељења ОШ“Горња Јабланица“ у Реткоцеру и Негосављу. По први пут смо боравили у овом делу општине Медвеђа. Село Реткоцер, по површини, једно од већих села у овој општини је остало са свега неколико породицама у којима има деце. Једна од њих је и породица Величковић са 11 – оро деце, од којих су три ученице издвојеног одељења школе из Медвеђе.
И Негосавље, село које се налази испред Медвеђе, идући из правца Лебана је са само две ученице.
Свих шест ученица је добило пакете са школским прибором, које су за овај круг наше акције спремили ученици партнерске нишке школе ОШ“Сретен Младеновић Мика“.
У срдачној атмосфери смо провели једно кишовито преподне у Горњој Јабланици и упознали се са колегама из ових издвојених одељења.



06.03.2024.
РЕЗУЛТАТИ ТРЕЋЕГ ЛИТЕРАРНОГ КОНКУРСА "ДОСТИНИКОВ ДУКАТ"
ПРВЕ НАГРАДЕ ИДУ У ЛАПЉЕ СЕЛО, НА ЦЕНТРАЛНО КОСОВО !
Добротворно друштво Достиник расписало је крајем године трећи по реду наградни литерарни конкурс „Достиников дукат“ који је традиционално био намењен основцима из косовско-метохијских школа, са слободом избора врсте књижевног рода на коме ће писати своје радове.
Миљан Стојановић, председник друштва Достиник, истиче задовољство бројем пристиглих радова те да су се неке школе по први пут појавиле и заузеле високо место на коначној листи награђених радова.
„Волео бих да у следећим издањима нашег конкурса видимо школе из свих крајева наше јужне покрајине. Сваке године смо све мотивисанији, с обзиром на то да су чланови нашег друштва углавном просветни радници и веома добро знају шта значи мотивација у школи. Кроз овогодишње радове смо видели да ментори у косовско – метохијским школама све више раде са својим ученицима на плану креативног писања.“
Многи познати писци и велики умови говорили су и писали о мајкама, о том бићу које је најсличније Богу, као што је рекао велики Николај Велимировић. Баш због тога, Добротворно друштво “Достиник“ је ове године за свој литерарни конкурс изабрало тему: „Цео свет стане у срце моје маме“. Овај конкурс добија све већи значај што показује број пристиглих радова из разних школа широм Косова и Метохије (Угљаре, Лепосавић, Обилић, Клокот, Ранилуг, Липљан, Сочаница, Прилужје, Грачаница, Сушица, Црколез, Зубин Поток, Бабин Мост, Граце, Доња Брњица, Горња Гуштерица…). Највише радова је послала школа из Лапљег Села.
Дванаесточлани жири овогодишњег литерарног конкурса није имао нимало лак задатак, али је уживао у њему. Ученици млађег, као и ученици старијег узраста показали су своју креативност, а пре свега заједничку мисију – да нам прикажу колики је значај МАЈКЕ, не само у њиховим животима, већ у животу сваког од нас. Њихови радови задивљују, инспиришу, мотивишу и чине поносним све нас. Неки су нас насмејали, неки су измамили сузе, али оно што прожима све радове је огромна емоција и чињеница да су мајке одлучне, борбене, несаломиве… Баш као што је речено у једном од награђених радова:“ У загрљају њеном, осетила сам снажне откуцаје њеног срца, тог и таквог срца које раније нисам могла ни да чујем ни да осетим…“
Сигурна сам да је свако од жирија осетио те снажне загљаје и то срце које заправо куца у сваком од нас – истиче Марија Глиџић, представница овогодишњег жирија.
РЕЗУЛТАТИ КОНКУРСА
Категорија – I – IV разред
ПРВА НАГРАДА
БЕЖИЧНЕ СЛУШАЛИЦЕ / ИКОНА БОГОРОДИЦЕ (РАД АКАДЕМСКОГ СЛИКАРА САНДРЕ ПАНТОВИЋ)
Лазар Костић, II разред, ОШ“Миладин Митић“ Лапље Село, ментор: Александра Николић.
ДРУГА НАГРАДА
РАНАЦ СА ШКОЛСКИМ ПРИБОРОМ
Ема Игњатовић, IV разред, ОШ“Лепосавић“ Лепосавић, ментор: Санела Игњатовић.
ТРЕЋА НАГРАДА
НАГРАДНИ СЕТ КЊИГА
„Пет пријатеља“ – Инид Брајтон ( сет од 4 књиге)
Давид Митровић, II разред, ОШ“Вук Караџић“ Прилужје, ментор: Зорица Минић.
НОВЧАНА НАГРАДА – 3.000 динара.
Јана Босанац, III разред, ОШ“Свети Сава“ Племетина, ментор: Марија Костић Босанац.
Хелена Дејановић, III разред, ОШ“Миладин Митић“ Лапље Село, ментор: Сузана Јакшић Андрић.
Алекса Димић, IV разред, ОШ“Свети Сава“ Граце, ментор: Невенка Томазинић.
Стефанија Стоиљковић, II разред, ОШ“Свети Сава“ Клокот, ментор: Сузана Перић.
НАГРАДА „СЛАТКИ ПАКЕТ“
Егзона Гаши, II разред, ОШ“Бранко Радичевић“ Обилић, ментор: Јована Дејановић.
Христина Данчетовић, III разред, ОШ“Милан Ракић“ Бабин Мост, ментор: Бобана Ристић.
Благоје Стаменковић, IV разред, ОШ“Вељко Дугошевић“Доње Кормињане, ментор: Јован Цветковић.
ПОЈЕДИНАЧНЕ НАГРАДНЕ КЊИГЕ –
– Нађа Милановић, IV разред, ОШ“Лепосавић“ Лепосавић, ментор: Марија Милановић.
– Данијела Станишковић, III разред, ОШ“Свети Сава“ Граце, ментор: Невенка Томазинић.
– Вања Богдановић, II разред, ОШ“Свети Сава“ Клокот, ментор: Сузана Перић.
– Сафета Цуроли, III разред, ОШ“Бранко Радичевић“ Обилић, ментор: Марија Милосављевић.
– Доротеа Стоиљковић, II разред, ОШ“Свети Сава“ Клокот, ментор: Сузана Перић.
– Емилија Павић, II разред, ОШ“Свети Сава“ Клокот, ментор: Сузана Перић.
– Урош Станишковић, IV разред, ОШ“Свети Сава“ Граце, ментор: Невенка Томазинић.
Категорија – V – VIII разред
ПРВА НАГРАДА БЕЖИЧНЕ СЛУШАЛИЦЕ / ИКОНА БОГОРОДИЦЕ (РАД АКАДЕМСКОГ СЛИКАРА САНДРЕ ПАНТОВИЋ) Николина Костић, VIII разред, ОШ“Миладин Митић“ Лапље Село, ментор: Љубинка Маринковић.
ДРУГА НАГРАДА
РАНАЦ СА ШКОЛСКИМ ПРИБОРОМ
Лука Трајковић, VII разред, ОШ“Кнез Лазар“ Горња Гуштерица, Ментор: Гордана Симић.
ТРЕЋА НАГРАДА
НАГРАДНИ СЕТ КЊИГА
„Бунтовник и апостол“
„Лепоте и чуда Париза“
„Лирика“ – Раде Драинац ( сет од 3 књиге)
Теодора Милановић, VII разред, ОШ“Вук Караџић“ Сочаница, ментор: Бранка Јовановић.
НОВЧАНА НАГРАДА – 3.000 динара.
Андреа Симић, V разред, ОШ“Угљаре“ Угљаре, ментор: Јелена Ивановић.
Неда и Милица Трифуновић, V разред, ОШ“Вук Караџић“ Сочаница, ментор: Александра Јовичић Ђиновић.
НАГРАДА „СЛАТКИ ПАКЕТ“
Олга Ставрић, VIII разред, ОШ“Миладин Митић“ Лапље Село, ментор: Љубинка Маринковић.
Марија Миладиновић, VIII разред, ОШ“Димитрије Прица“ Доња Брњица, ментор: Саша Јовановић.
Софија Здравковић, VIII разред, ОШ“Свети Сава“ Сушица, ментор: Наташа Поповић.
ПОСЕБНА НАГРАДА ЖИРИЈА – наградна књига и слика (ликовни рад аут. Живкице Поповић)
Александра Белошевић, V разред, ОШ“Јединство“ Црколез, ментор: Рајна Дабижљевић
15.02.2024.
ПОЈЕДИНАЧНЕ НАГРАДНЕ КЊИГЕ –
-Дуња Радосављевић, VII разред, ОШ“Свети Сава“ Племетина, ментор: Марина Митровић.
-Филип Игић, VII разред, ОШ“Милан Ракић“Бабин Мост, ментор: Миљана Данчетовић.
-Андрија Васић, VI разред, ОШ“Миладин Митић“ Лапље Село, ментор: Љубинка Маринковић.
-Катарина Ристић, V разред, ОШ“Вељко Дугошевић“ Ранилуг, ментор Драгољуб Стојановић.
-Андреј Томић, VI разред, ОШ“Вељко Дугошевић“ Ранилуг, ментор: Драгољуб Стојановић.
– Анастасија Перић, VIII разред, ОШ“Димитрије Прица“ Доња Брњица, ментор: Саша Јовановић.
– Дуња Симић, V разред, ОШ“Свети Сава“ Сушица, ментор: Наташа Поповић.
– Нађа Цветковић, VII разред, ОШ“Вељко Дугошевић“ Ранилуг, ментор: Драгољуб Стојановић.
-Милица Ђорђевић, V разред, ОШ“Вељко Дугошевић“ Ранилуг, ментор: Драгољуб Стојановић.
-Анђелија Здравковић, VII разред, ОШ“Вук Караџић“ Сочаница, ментор: Бранка Јовановић.
– Алекса Веселиновић, VII разред, ОШ“Свети Сава“ Племетина, ментор: Марина Митровић.
– Анастасија Ђурић, VI разред, ОШ“Јован Цвијић“ Зубин Поток, ментор: Слађан Вукомановић.
– Ганимете Крцоли, V разред, ОШ“Бранко Радичевић“ Обилић, ментор: Јасмина Трифуновић.
ПОХВАЛНИЦЕ – ПОХВАЉЕНИ РАДОВИ
-Магдалена Вучинић, VII разред, ОШ“Вук Караџић“ Сочаница, ментор: Бранка Јовановић.
– Миња Митић, VI разред, ОШ“Вељко Дугошевић“ Ранилуг, ментор: Гордана Митић.
– Алекса Андрић, V разред, ОШ“Милан Ракић“ Бабин Мост, ментор: Миљана Данчетовић.
-Андрија Петровић, VII разред, ОШ“Милан Ракић“ Бабин Мост, ментор: Миљана Данчетовић.
– Лазар Радивојевић, V разред, ОШ“Вук Караџић“ Сочаница, ментор: Александра Јовичић Ђиновић.
– Дамњан Денић, VII разред, ОШ“Вељко Дугошевић“ Ранилуг, ментор: Драгољуб Стојановић.
-Василије Дејановић, VI разред, ОШ“Миладин Митић“ Лапље Село, ментор: Љубинка Маринковић.
– Ивона Мицић, VII разред, ОШ“Свети Сава“Сушица, ментор: Наташа Поповић.
– Матеја Јовић, VI разред, ОШ“Угљаре“ Угљаре, ментор: Јелена Ивановић.
– Сара Ђорђевић, V разред, ОШ“Угљаре“ Угљаре, ментор: Јелена Ивановић.
-Сара Бериша, V разред, ОШ“Свети Сава“ Племетина, ментор: Марина Митровић.
– Сташа Станојевић,VI разред, ОШ“Миладин Митић“ Лапље Село, ментор: Љубинка Маринковић.
– Ксенија Бојковић, VIII разред, ОШ“Димитрије Прица“ Доња Брњица, ментор: Саша Јовановић.
– Маша Симић, V разред, ОШ“Свети Сава“Сушица, ментор: Наташа Поповић.
– Ива Спасојевић, VI разред, ОШ“Вук Караџић“ Сочаница, ментор: Милица Миладиновић.
– Дуња Стевић, VII разред, ОШ“Вељко Дугошевић“ Ранилуг, ментор: Драгољуб Стојановић.
– Кристина Савић, VII разред, ОШ“Лепосавић“ Лепосавић, без ментора.
Друштво Достиник се захваљује и осталим ученицима чији су радови били део овогодишњег конкурса, и уједно упућује све похвале колегама менторима, учитељима и наставницима. У току наредних 60 дана конкурсна комисија ће контактирати награђене ученике и прецизирати модел и начин достављања награда.
Све информације можете добити на мејл dostiniknis@gmail.com и контакт телефон 069/321 75 17. Радови награђених ученика ће бити објављени током године на страницама и сајту Добротворног друштва „Достиник“.

ХОБОТНИЦЕ ЧУДЕСНИЦЕ ЗА ПРЕВРЕМЕНО РОЂЕНЕ БЕБЕ
Међународни дан превремено рођене деце смо обележили другим кругом акције прикупљања средстава за конац, који смо донирали представници удружења „Хоботнице чудеснице“, госпођи Јасмини Вебер. У овом кругу купили смо 60 комада конца, којим ове хумане жене плету хобе, декице, капице и прекриваче за неонатолошка одељења широм Србије.
Око 4000 деце или свака 11 беба у Србији се роди пре времена и има потребу за посебном негом. Овим малим дивовима су хоботнице чудеснице помоћ како би се што боље навикли на инкубатор и остале пратеће инструменте а уједно преко њих се поистоветили са пупчаном врпцом у мамином стомаку.
Морају да буду израђене од памучног конца, да имају силиконско пуњење, да буду стерилисане пре него што се ставе поред бебе у инкубатор, да дужина главе играчке буде од седам до девет центиметара, обим главе од 15 до17 центиметара, а дужина крака када се развуче не сме бити већа од 22 центиметара.
Хоботнице чудеснице први пут са овом наменом направила је медицинска сестра у Данској 2013. године и од тад се пракса коришћења ових многоногих необичних мекушаца направљених као играчке шири се и у друге земље Европе.
Овом акцијом уткали смо и ми делић наше радости, љубави и жеље.


30.11.2023.
ОБЕЗБЕЂЕНО ОГРЕВНО ДРВО ЗА ПОРОДИЦУ ПОПОВИЋ У ВЕЛИКОМ КРЧИМИРУ
Владици и Зорици Поповић из Великог Крчимира смо за потребе грејања обезбедили 3 кубика огревног дрвета, као би грејали контејнер у коме тренутно живе.
Реч је о супружницима који живе у изузетно тешким стамбеним и материјалним условима, без икаквих личних примања. Оболели и тешког здравственог стања препуштени су бризи хуманих људи и људима широког срца.


29.11.2023.
УРУЧЕНЕ КЊИГЕ УСТАНОВИ СОЦИЈАЛНЕ ЗАШТИТЕ "МАРА" ИЗ НИША
Током јесени смо за кориснике Дневног боравка у установи социјалне заштите Мара из Ниша, прикупили сет књижне грађе, који чине домаћи и страни класици и актуелно штиво из различитих бранши. Пакет књига је наш председник Миљан Стојановић уручио руководиоцу Дневног боравка, госпођи Марини Миланов. У срдачном разговору су прецизиране могућности будуће сарадње између Достиника и ове установе.


3.11.2023.
ПОСЕТА МИТРОВИЋИМА У ТРУПАЛУ
Последњи дан октобра смо искористили за посету породици Митровић из Трупала. Мајка Биљана и седморо деце живи без икаквих сталних прихода и осим дечијег додатка и социјале нема сигурних примања. Дугогодишњи проблем са струјом, ова породица је решила уградњом соларних панела, као донацију организације Срби за Србе. Митровићима смо донирали половни замрзивач и сет гардеробе и обуће, коју су за ову дечицу прикупили вршњаци из ОШ“Стефан Немања“ из Ниша.



31.10.2023.
ЈЕДНОКРАТНА НОВЧАНА ПОМОЋ ЗА ЗДРАВКОВИЋЕ ИЗ БЕЛОГ ПОЉА КОД ИСТОКА


Шесточланој породици Банета Здравковића из источког Белог Поља је уплаћена једнократна новчана помоћ у износу од 6000 динара. Реч је о јединој српској породици која је на рушевинама и згаришту свог огњишта започела поново живот у овом метохијском селу.
24.10.2023.
УСПОНОМ НА ТРЕМ ЧЛАНОВИ ДОСТИНИКА ОБЕЛЕЖИЛИ МЕЂУНАРОДНИ ДАН ПЕШАЧЕЊА
Поводом Међународног дана пешачења, наши чланови су организовали пешачење на Сувој планини. Од Бојаниних вода, Краљевим путем се стазом кроз шуму изашло до Девојачког гроба а потом гребеном Суве планине до највишег врха Трем, на 1810 метара надморске висине.
Дан проведен у природи нас је све актере обогатио за још једно планинарско искуство и пружио незабораван доживљај на крову југоисточне Србије.Надамо се да ће ово постати традиција и саставни део годишњег календара Достиникових акција.






15.10.2023.
ПРВА ПОСЕТА ДАНИЈЕЛИ ОБРАДОВИЋ У ГАБРОВАЧКОЈ РЕЦИ
По први пут посетили смо нашу суграђанку Данијелу Обрадовић из нишког насеља Габровачка Река и упознали се са тешким условима у којима Данијела као самохрана мајка одгаја своју ћеркицу. Овом приликом наши чланови су допремили кауч и пакет дечије гардеробе.


07.10.2023.
6. КРУГ АКЦИЈЕ "ПОМОЋ ВРШЊАЦИМА УЗ АДМИНИСТРАТИВНУ ЛИНИЈУ СА КОСМЕТОМ" У ВРАЊСКОЈ ПОЉАНИЦИ
У оквиру 6. круга акције обиласка школа уз административну линију са Косметом, наши чланови су обишли пољаничку ОШ“20. октобар“ Власе са издвојеним одељењима у Големом Селу, Мијовцу, Градњи и Станцу.
Ученицима из ових места је подељен 91 пакет са школским прибором и дидактичким материјалом, укључујући и две предшколске групе.
Поред чланова Достиника, акцији прикупљања школског прибора одазвали су се ученици две нишке школе, ОШ“Милан Ракић“ Медошевац и ОШ“Др Зоран Ђинђић“ Брзи Брод.
Сусрет са колегама из Пољанице је био изузетно срдачан и свакако почетак једне плодоносне сарадње.



06.10.2023.
ЈЕСЕЊИ ИЗЛЕТ "ПУТЕВИМА СТАРОГ ДОСТИНИКА"
Традиционално наши чланови су крајем септембра организовали јесењи излет у Сјеничком крају. У Јошаничкој бањи посетили смо музеј Милунке Савић и вратили се у време ове хероине током ослободилачких ратова почетком 20. века. У Новом Пазару смо на Пазаришту изашли до Петрове цркве, најстарије православне богомоље старе Рашке и посетили манастир Ђурђеви ступови. У прелепом селу Градац у Вапском пољу, обишли смо Врело Вапе и црквиште Цветницу. Смештај у типично етно домаћинству Пантовић је пријао после изузетно садржајног дана. Другог дана смо обишли варош Сјеницу и крстарили кањоном Увца уз обилазак Ледене и Ушачке пећине. Уз гусле, двојнице и фрулу старине Вука Пантовића, летели смо до Градине у Врсјеницама, где леже темељи Достинике, престоног града оновремене Србије Властимировића из 10. века. Ђаконије из долине кривудаве Вапе и Сјеничког краја дегустирали смо у породичном ресторану Извор на врелу Вапе.






01.10.2023.
ДРУГИ КРУГ АКЦИЈЕ "И ОВДЕ СЕ ЖИВОТ ДОГАЂА" У ГУБАВЦУ И МАЛОЈ БРАИНИ
У склопу акције „И овде се живот догађа“ наши чланови су 2.9.2023. посетили два планинска села, Губавце и Малу Браину, уз административну линију са Косовом и том приликом малобројним породицама које су остале да живе овде уручили пакете са основним животним намирницама.
Ово је други круг ове акције. Прошле године смо обишли куршумлијска села изнад Мердара ( Матарову и Преветицу).
Сама акција има снажну симболику јер смо затекли породице и људе који су препуштени самоћи, немаштини и тешким животним и инфраструктурним условима. Видно изненађени што их се неко сетио и зна да постоје, примали су нас раширених руку а тешка срца испараћали по разрованим путевима на висовима планине Гољак.
У овом кругу посетили смо породице Ускоковић, Завишић и Шакић у Губавцу а Радојевић и Митровић у Малој Браини. То су уједно и једине стално насељене породице у ова два села. Уз још неколико домаћинства која повремено обилазе некадашњи житељи, све остале полако заузима коров и заборав.
Издвојено одељење ОШ“Владимир Букилић“ у Губавцу од ове године нема ђака а школску зграду у Малој Браини је већ прогутала шума.
Овим породицама су подељени пакети са основним животним намирницама ( брашно, шећер, зејтин, пиринач, кафа) а до појединих пропланака се није могло возилом већ пешака и трактором.
Циљ ове акције је испуњен. Упознали смо храбре горштаке, који поносно стоје на својим пропланцима и како кажу нема одступања. Сточарство и сеча огревног дрвета је главна делатност којом се баве овдашњи људи. „Ко је отишао, отишао је а ми који смо остали навикли смо се на самоћу, да по двадесетак дана нико не прође овим путевима и не сврне.“ каже домаћин Милован Митровић.
„Можда смо својим доласком у сваком домаћинству прекинули неки посао али у људима се видело задовољство што неко зна да овде живе породице са шесторо или петоро деце и одлучио се да их обиђе и упозна. Стога су и бенифити ове наше хумане акције вишеструки. Пружили смо подршку нашим горштацима, који живе тик уз административну линију према Косову, тотално изоловани без приступног пута, превоза, продавнице и другог. Наш циљ је да са овом акцијом обиђемо сва села дуж административне линије у општини Куршумлија и Медвеђа. “ каже председник Достиника Миљан Стојановић.






02.09.2023.
ПОСЕТА МАНАСТИРУ ПРЕОБРАЖЕЊА ГОСПОДЊЕГ НА СОМИНИ
Трећу годину заредом је организована акција прикупљања прилога за манастир Преображења Господњег на планини Сомини, у Будимљанско – никшићкој епархији. Манастир је изграђен 1996.год. на Херцеговим лукама у изузетно неприступачном делу планине Сомине, на само пар километра од границе са Републиком Српском.
Овогодишњу посету смо реализовали са циљем уручења прикупљених средстава у износу од 400 евра, која су наши чланови, сарадници и верујући људи приложили у оквиру наше акције „ За Сомину“. Манастиру је поклоњена и икона Богородице умекшања злих срца, као дар и рад наше чланице Сандре Пантовић а у манастирској порти је симболично засађена садница елиотовог бора.
Прави летњи дан смо искористили да се поклонимо овој светињи на 1500 метара надморске висине и посетимо сестринство манастира, које чине две монахиње сестре Синклитикија и Босиљка.
Како су нас сестре известиле, средства за завршетак изградње капеле су обезбеђена, иако су укупни трошкови због поскупљења знатно увећани. Монтажа капеле од дрвета у руском стилу се очекује током јесени, те је званично сестра Синклитикија упутила позив и за освећење црквице и нови долазак на Сомину. Уз молитвене речи благодарности се захвалила свим учесницима наше акције и што смо их се сетили и обишли и ове године.
Посету манастиру су реализовали председавајући друштва Миљан Стојановић и потпредседник Милан Миљковић.






ВЕСТИ, 10.7.2023.
ДОНАЦИЈА КОНЦА У ОКВИРУ АКЦИЈЕ "ХОБОТНИЦЕ – ЗА ПРЕВРЕМЕНО РОЂЕНЕ БЕБЕ"
Сваке године у Достинику изнедримо неку нову акцију, на новом пољу и са посебним мотивима. Током претходна два месеца чланови нашег друштва и људи хуманог срца су прикупили средства за куповину памучног конца, намењеног неформалном Удружењу жена, које плету хоботнице, деке, прекриваче, капице и попкице за превремено рођене бебе широм Србије.
Чувене „хобе“ су нешто што је у Србију стигло пре десетак година из Западне Европе. Стандардизована исплетена хоботница од памучног конца, одређених димензија може се рећи да је брзо задобила статус медицинског помагала јер бројне студије широм Европе су показале да се бебе држећи један од кракова хобе поистовећују са пупчаном врпцом у мамином стомаку и на тај начин постају смиреније и напредније у подношењу услова неге у инкубатору.
Широм Србије постоје тимови жена које су кроз неформално удружење са седиштем у Челареву успеле да удруже свој волонтерски рад и изнедре широк асортиман својих плетених и изхекланих производа те на тај начин кроз уговоре о донацији снабдевају готово сва неонатолошка одељења у Србији. Једини услов које ове хумане жене имају је да свака беба по одласку кући понесе и своју хобу.
Материјал тј. конац за плетење и пену за пуњење обезбеђују из донација. Наш члан Мирослав Стаменковић је посетио госпођу Јасмину Вебер, представницу овог удружења за град Ниш и овом приликом уручио донацију конца у вредности 15.080 дин. тј. 115 замотуљка конца.
Захваљујемо се свим учесницима !




21.6.2023.
Данас смо у оквиру акције поделе породичних пакета, посетили две породице: Јанковић из Доње Трнаве код Прокупља и Поповиће из Великог Крчимира. Уручене су им основне животне намернице и пакет хране, што ће донекле омогућити превазолажење тренутно лоше социјалне ситуације у којој живе ове две породице .




16.06.2023.
ПРОЛЕЋНИ ИЗЛЕТ У КЊАЖЕВАЧКОМ КРАЈУ
Традиционално у мају, за чланове и сараднике друштва се организује пролећни излет са акцентом на боравак у природи, шетњи и упознавању културно – историјског наслеђа Србије. Овог пута смо за релацију изабрали Књажевац – варош на три Тимока.
Залет за активностима богат дан смо ухватили на обалама Сврљишког Тимока у Ргошкој бањи, коју популарно у овом крају зову Бањица. Читав низ извора од 20 до 37 степена избија поред самог пута ка Ргошту од којих се пуни оближњи олимпијски базен. Иако још увек има статус „дивље“ бање, последњих година је реновиран ресторан Бањица у склопу предузећа „Стара планина“, у изградњи је спа центар, те ће ова бања у будућности свакако бити део туристичке понуде књажевачког краја.


Наставак пута ка Стогазовцу у коме је истоимена река усекла клисуру Ждрело. Стрме литице 300 метара дуге клисуревподсећају на грчке Метеоре а са литице Моин камен пуца поглед на клисуру, Тупижницу и село Стогазовац. Кружна пешачка стаза води до средњовековне црквице Видовдан посвећене Св. Кнезу Лазару, обновљене пред Други светски рат. На дну клисуре се налази благо минерални извор „Божја трпеза“ за који локални мештани тврде да има лековита својства за очи и вид.
На 8 километара северно од Књажевца посетили смо архео – етно парк Равна у истоименом насељу. Удворишту некадашње школе су изложени експонати, римски жртвеници, миљокази и друге ископине са оближњег Тимакум минуса. Неколико старих кућа из Тимока, Буџака и Заглавка је пренешено у етно парк. У подруму једне од њих налази се поставка везана за виноградарство и производњу вина а на спрату покућство из периода прошлог века. У друштву локалног водича смо чули причу о самом топографском и кроз историју војном значају краја у коме се налазимо.



После ручка у ресторану „Мали предах“ у Књажевцу, наставили смо пут према јужним деловима општине Књажевац, посетивши Богородичину цркву у Доњој Каменици, из прве половине 14. века. Једна од ретких цркава у југоисточној Србији, грађена у барокном стилу.
У смирај дана одлазимо до водопада Бигар у Стањинцу. Висок 35 метара бигрени водопад је један од приступачнијих водопада на Старој планини. Узводно се на Бигреном потоку јавља више слапова и када. У близини је и манастир Св. Онурфија из 16. века.
Иако на први поглед Књажевац представља успутну станицу ка Старој планини и Бабином зубу, данашњи наш излет је показао да има пуно атракција и занимљивих локација у понуди. До нове авантуре…


20.5.2023.
ПОСЕТА ЦЕНТРАЛНОМ КОСОВУ
У склопу акције поделе награда са другог литерарног конкурса „Достиников дукат“, председник нашег друштва Миљан Стојановић је посетио Грачаницу, Обилић и Угљаре код Косово Поља.
Посета је започета у ОШ“Бранко Радичевић“, која данас представља једину државну институцију у Обилићу и као таква трн у оку локалним косовским структурама. Са малим бројем ученика, опстаје захваљујући ромским ученицима из оближње Племетине.


За освојено 3. место у категорији млађих разреда књигом и дипломом наградили смо Алмира Ђукатанија, ученика IV разреда, који живи у Обилићу. Посету овој школи, коју смо помагали у више наврата, смо искористили да прецизирамо нове моделе сарадње и помоћи у наредном периоду.
Након Обилића, одлазимо у Угљаре, мешовито село у општини Косово Поље. Дочекује нас поставка дечијих радова и производа поводом Васкршњег базара.



Овде смо уручили награду за 1. место у млађим разредима, Андреи Симић из Угљара, у виду „смарт“ сата и дипломе, као и наградну књигу Луки Јовановићу из Бресја и похвалницу Ивони Гигић. У срдачној атмосфери смо упознали бројне колеге који раде у овој школи и представили рад нашег друштва. Долазак у Угљару искористили смо да упознамо и породицу Стојковић, која се од ове године налази на листи акције исплате једнократне новчане помоћи. Обзиром да живе у делу Угљара где живе и Албанци упознали смо се са животним проблемима ове породице.

Након Угљара, посетили смо манастир Грачаницу. Велика светиња у сјају је дочекала данашњи празник Благовести. У Грачаници смо Михајлу Аксићу, ученику I разреда ОШ“Краљ Милутин“ уручили наградну књигу и похвалницу. Од тате Зорана смо информисани да до лета очекују усељење у стан који су од општине Грачаница, као интерно расељени, добили у Сувом Долу код Липљана.
Велику техничку помоћ, за данашњи боравак на централном Косову, смо имали од наших сарадника Марије Караџић и Александра Поповића из Грачанице.
07.04.2023.
ЈЕДНОКРАТНА НОВЧАНА ПОМОЋ ЗА ПОРОДИЦУ СТАНОЈЕВИЋ У ГРАЧАНИЦИ
Овогодишње уплате једнократне новчане помоћи започињемо са породицом Синише Станојевића из Грачанице. Ова осмочлана породица са шесторо деце је расељена из Липљана и осим социјалне помоћи нема сталних прихода. Двоје најмлађе деце је на школовању. Преко постнета је уплаћено 6.000 динара.
Средства за ову врсту помоћи се прикупљају од свих људи добре воље, путем добровољних прилога и уплата на банковни рачун друштва 200 – 3408080101035-93 са назнаком “ За помоћ породицама на Косову и Метохији“.

06.04.2023.
ПОСЕТА ПОРОДИЦИ ЈАНИЋИЈЕВИЋ У ВРЕЛУ ИЗНАД КУРШУМЛИЈСКЕ БАЊЕ
Иако смо са нашим акцијама прошли општину Куршумлија уздуж и пореко, по први пут смо реализовали акцију у сливу Бањске реке у околини Куршумлијске бање. Реч је планинском селу Врело, 2 km од поменуте бање. Посетили смо породицу Јанићијевић, Мирка и Милосаву и њихову једномесечниу бебу – првенца, сина Марка. Без икаквих примања, са тешким здравственим стањем, Јанићијевићи живе у скромним условима осамљени на падини брежуљка под боровом шумом, као једина кућа у овом делу Врела.
Уз пуно недаћа, које им је приредио живот, ово двоје супружника су крајем марта постали родитељи. Током десетак дана прикупили смо основне потрепштине за бебу и данас обишли Јанићијевиће и уручили помоћ.
Мирко и Милосава, отворени и срдачни за разговор о бројним животним темама су учинили да нам ово кишно преподне проведено у Врелу прође зачас.
Помоћ овој породици ће свакако бити потребна и у наредном периоду и током наредних месеци конкретизоваћемо неке будуће акције намењене Јанићијевићима.
Надамо се да ће и поновно ревитализована Куршумлијска бања допринети да околна села попут Врела, Кртока, Орловца и других опстану и не опусте. Светли пример је и ова породица коју смо данас посетили, где ће одрастати бебац Марко.
Организацију путовања и уручење помоћи су реализовали наши чланови Миљан Стојановић и Милан Миљковић.



11.03.2023.
СЕДЛАРЕВИЋИМА ИЗ ДРАГОЉЕВЦА УПЛАЋЕНА ЈЕДНОКРАТНА ПОМОЋ
У оквиру акције уплате једнократне новчане помоћи је Далибору Седларевићу из метохијског села Драгољевац уплаћена новчана помоћ у износу од 5000 динара. Петочлана породица Седларевић је једна од ретких у ратом разрушеном Драгољевцу која је обновила своје домаћинство и изродила троје деце. Претежно се баве пољопривредом уз подстицаје који долазе од органа Републике Србије.

23.02.2023.
ПРОГЛАШЕНИ РЕЗУЛТАТИ ДРУГОГ ЛИТЕРАРНОГ КОНКУРСА "ДОСТИНИКОВ ДУКАТ"
Чланови Жирија и Конкурсне комисије су са задовољством донели одлуку о награђеним и похваљеним радовима на другом издању нашег литерарног конкурса.
Резултате објављујемо у целини:
I КАТЕГОРИЈА
(УЧЕНИЦИ ОД ПРВОГ ДО ЧЕТВРТОГ РАЗРЕДА)
ПРВА НАГРАДА
АНДРЕА СИМИЋ, ученица IV разреда, ОШ“Угљаре“, Угљаре, Косово Поље
ДРУГА НАГРАДА
ЕМА ИГЊАТОВИЋ, ученица III разреда, ОШ“Лепосавић“, Лепосавић
ТРЕЋА НАГРАДА
АЛМИР ЂУКАТАНИ, ученик IV разреда, ОШ“Бранко Радичевић“, Обилић
НОВЧАНА НАГРАДА – ПОСТНЕТ УПЛАТА У ИЗНОСУ ОД 3000 ДИН.
ДАВИД МИТРОВИЋ, ученик I разреда, ОШ“Вук Караџић“, Прилужје
МИЉАН РАДИВОЈЕВИЋ, ученик IV разреда, ОШ“Бановић Страхиња“, Бањска
НАГРАДА „СЛАТКИ ПАКЕТ“
НЕМАЊА МИТРОВИЋ, ученик IV разреда, ОШ“Свети Сава“, Граце
НАГРАДНЕ КЊИГЕ из Савеза књижевника у отаџбини и расејању СКОР-а
ДУЊА БАБОВИЋ, ученица IV разреда, ОШ“Јован Цвијић“, Зубин Поток – књига „Дар“, ауторке Славице Цекић
МИХАЈЛО АКСИЋ, ученик I разреда, ОШ“Краљ Милутин“, Грачаница – књига „Дечије заврзламе“, ауторке Живкице Поповић Мила,
АЛЕКСА ВИРИЈЕВИЋ, ученик IV разреда, ОШ“Јован Цвијић“, Зубин Поток – књига „Осмех живот краси“, Збирка песама
ЈАНА ЈАКШИЋ, ученица IV разреда, ОШ“Јован Цвијић“, Зубин Поток – књига “ Дар“, ауторке Славице Цекић
ЈОВАНА РИСТИЋ, ученица IV разреда, ОШ“Свети Сава“ Граце – књига „Сретања“, Зборник песама Удружења писаца ЧЕГАР Ниш
II КАТЕГОРИЈА
(УЧЕНИЦИ ОД ПЕТОГ ДО ОСМОГ РАЗРЕДА)
ПРВА НАГРАДА
МАГДАЛЕНА ВУЧИНИЋ, ученица VI разреда, ОШ“Вук Караџић“, Сочаница
ДРУГА НАГРАДА
ЕМИЛИЈА ДЕНИЋ, ученица VIII разреда, ОШ“Вељко Дугошевић“, Ранилуг
ТРЕЋА НАГРАДА
ФИЛИП КОВАЧЕВИЋ, ученик VIII разреда, ОШ“Бора Станковић“, Коретиште
НОВЧАНА НАГРАДА – ПОСТНЕТ УПЛАТА У ИЗНОСУ ОД 3000 ДИН.
ФИЛИП СПАСИЋ,ученик VI разреда, ОШ“Светозар Марковић“, Велика Хоча
ЛУКА ТРАЈКОВИЋ, ученик VI разреда, ОШ“Кнез Лазар“, Горња Гуштерица
НАГРАДА „СЛАТКИ ПАКЕТ“
ДАНИЛО МЛАДЕНОВИЋ, ученик VI разреда, ОШ“Јован Цвијић“, Зубин Поток
ТЕОДОРА МИЛАНОВИЋ, ученица VI разреда, ОШ“Вук Караџић“ Сочаница
НАГРАДНЕ КЊИГЕ из Савеза књижевника у отаџбини и расејању СКОР-а
АНДРЕЈ ТОМИЋ, ученик V разреда, ОШ“Вељко Дугошевић“, Ранилуг – књига „Сазвежђа 21“, Зборник радова из СКОР-а
ДУЊА ПЕТРОНИЈЕВИЋ, ученица V разреда, ОШ“Лепосавић“, Лепосавић – књига „Егзодус“, Збирка прича и песама
МАРТА МИЛАДИНОВИЋ, ученица V разреда, ОШ“Вук Караџић“, Сочаница – књига „Дечија права и школа као споменар незаборава“ ауторке Марије Јотић
ЈАНА ЈОВАНОВИЋ, ученица V разреда, ОШ“Вук Караџић“, Сочаница – књига „Ако ме можда…“, аутор Милан Добровољски Ранчер
АНА БЛАГОЈЕВИЋ, ученица VII разреда, ОШ“Вук Караџић“, Сочаница – књига “ Још сањам“, аутор Душан Ковачевић Батуља
МИХАЈЛО ЈАНКОВИЋ, ученик VIII разреда, ОШ“Вук Караџић“ Сочаница – књига „Егзодус“, Збирка прича и песама
ВАСИЛИЈЕ МИЦИЋ, ученик VIII разреда, ОШ“Светозар Марковић“ Велика Хоча – књига „Православно монаштво и манастири у средњовековној Србији“, аутор Василије Марковић
САРА БАРАЋ, ученица VIII разреда, ОШ“Лепосавић“ Лепосавић – књига „Сигнет душе“, аутор Марија Јотић
НИКОЛИНА ЗУВИЋ, ученица VIII разреда, ОШ“Јован Цвијић“ Зубин Поток – књига „Сигнет душе“, аутор Марија Јотић
ОГЊЕН СИМИЈОНОВИЋ, ученик V разреда, ОШ“Лепосавић“ Лепосавић – књига „Ехо душе“, Зборник радова СКОР-а
ХРИСТИНА ТОМИЋ, ученица V разреда, ОШ“Трајко Перић“ Велико Ропотово – књига „Сигнет душе“, аутор Марија Јотић
ТАМАРА СТАНОЈКОВИЋ, ученица VI разреда, ОШ“Вук Караџић“ Шилово – књига „Опклада за грош“, аутор Марија Јотић
САРА ДЕНИЋ, ученица VI разреда, ОШ“Вељко Дугошевић“ Ранилуг – књига „Егзодус“, Збирка прича и песама
ЛУКА ЈОВАНОВИЋ, ученик VIII разреда, ОШ“Угљаре“ Бресје – књига „Егзодус“, Збирка прича и песама
СТЕВАН СТАНКОВИЋ, ученик V разреда, ОШ“Десанка Максимовић“ Беривојце – књига „Егзодус“, Збирка прича и песама
ХЕЛЕНА МИТРОВИЋ, ученица V разреда, ОШ“Свети Сава“ Граце – књига „Егзодус“, Збирка прича и песама
ПОХВАЉЕНИ РАДОВИ (похвалница)
ИВОНА ГИГИЋ, ученица VII разреда, ОШ“Угљаре“, Угљаре, Косово Поље
СТАША ЈАКШИЋ, ученица V разреда, ОШ“Јован Цвијић“, Зубин Поток
ИРИНА БЛАГОЈЕВИЋ, ученица V разреда, ОШ“Вук Караџић“, Сочаница
ИВА СПАСОЈЕВИЋ, ученица V разреда, ОШ“Вук Караџић“, Сочаница
НАТАША СПАСОЈЕВИЋ, ученица VI разреда, ОШ“Вук Караџић“, Сочаница
ВИКТОРИЈА БЛАГОЈЕВИЋ, ученица V разреда, ОШ“Вук Караџић“, Сочаница
МИХАЈЛО МИЛИЋЕВИЋ, ученик V разреда, ОШ“Вук Караџић“, Сочаница
АНЂЕЛИЈА ЗДРАВКОВИЋ, ученица V разреда, ОШ“Вук Караџић“, Сочаница
ЛУКА ЂУКИЋ, ученик VI разреда, ОШ“ Јован Цвијић“, Зубин Поток
АНЂЕЛИЈА ЈАКШИЋ, ученица VI разреда, ОШ“ Јован Цвијић“, Зубин Поток
Захваљујемо се и осталим ученицима који су са својим радовима били део нашег конкурса као и колегама менторима из косовско метохијских школа, који су и ове године дали свој лични али и професионални допринос развоју креативног писања и афирмације дечијег стваралаштва на нашем конкурсу.



15.02.2023.
МИТРОВИЋИ ЗА МИТРОВИЋЕ
Породицу Биљане Митровић из Трупала данас су обишли чланови Достиника и уручили породични пакет хране и намирница. Део уручене помоћи је и сет дечије гардеробе и обуће коју је овој породици донирала породица Митровић из дољевачког насеља “ 21. мај „. Нашем доласку се посебно обрадовао најмлађи Жарко (4), једно од седморо Биљанине деце. Ово је само наставак помоћи овој самохраној мајци, која одгаја седморо деце у недовољно загрејаној кући, без струје и сталних примања
Помоћ “ За Митровиће“ можете уплатити на банковни рачун нашег друштва бр. 200 – 3408080101035 – 93



09.02.2023.
ПРВИ ПУТ КОД ЈАНКОВИЋА У ДОЊОЈ ТРНАВИ



Сунчане новогодишње дане чланови Достиника су искористили да Нову 2023. годину започну акцијом „Поделе породичних пакета“, која континуирано траје годинама.
По први пут смо посетили породицу Јанковић у селу Доња Трнава код Прокупља. Отац Зоран (62) и син Топлица (33) живе са тешким обољењем доњих екстремитета, које је наследног порекла. Тешко се крећу и као такви су онемогућени за било какав рад. Немају никаква лична примања, све док за коју годину, како каже Зоран, не дођу старосне године за пензију. Ведрог духа и са осмехом на лицу су нам испричали своју животну причу.
Уручили смо им породични пакет хране и намирница и разговарали о могућој врсти помоћи овој породици у 2023. години.
Помоћ овој породици можете уплатити на рачун друштва (200-3408080101035-93) Поштанска Штедионица са назнаком „За породицу Јанковић“
03.01.2023.
ДОСТИНИКОВА "БАБА МРАЗИЦА" СТИГЛА У ДРАЈИНАЦ И ЛАЛИНАЦ
Календарску годину чланови Достиника приводе крају традиционалном новогодишњом акцијом поделе пакетића предшколским групама.
Данас смо посетили сврљишка села Лалинац и Драинац и дружили се са најмлађим школарцима у издвојеним одељењима ОШ“Добрила Стамболић“ Сврљиг. Подељено је 16 новогодишњих пакетића из руку наше овогодишње Баба Мразице. Малишани су се захвалили пригодним рецитацијама и новогодишњим стиховима. Са децом су се данас дружили председник друштва Миљан Стојановић и чланице Милица Дамњановић Ракић и Светлана Ранђеловић.
Циљ наше акције је да малишанима који одрастају у изразито руралним срединама и школују се у специфичним условима, измамимо осмех и радост и улепшамо предстојеће празнике.



27.12.2022.


ПОПОВИЋИМА ИЗ ВЕЛИКОГ КРЧИМИРА УРУЧЕН ШПОРЕТ - СМЕДЕРЕВАЦ
Чланови Достиника, предвођени Светланом Ранђеловић, су посетили наше Поповиће у Великом Крчимиру и допремили донацију у виду новог шпорета смедеревца. На тај начин ће Владица и Зорица моћи да греју контејнер у коме ће зимовати, обзиром да и последња таваница у урушеној кући прети да их затрпа.
Помало стидљиво и утучено су нас дочекали у свом дворишту. Навикли већ, да сваки наш долазак макар и минимално реши по који њихов проблем, руковањем, на избораном Зоричином лицу, се прозире и бојажљив осмех. Мушки део екипе у лику колега Миљана, Милана и возача Јоце истоварују и намештају шпорет у углу контејнера где је импровизовани димњак. И сам Владица започиње причу речима да не зна како да се захвали људима који су се потрудили да им обезбеде нов шпорет и реше их дима, губитка топлоте, времена које се утроши да би се спремио ручак, јер стари шпорет је иструлео и одрадио своје.
Поповићи су жељни за разговор и да их неко обиђе. Одвајамо време да срдачно попричамо и о неким обичним темама и у смирају дана напуштамо село, шћућурено испод гребена Суве планине.
Захваљујемо се свим члановима и људима добре воље који су били део ове акције јер смо за релативно кратко време и пре првих мразних дана успели у нашој намери.
10.12.2022.


БЕЛОШЕВИЋИМА ИЗ ЦРКОЛЕЗА УПЛАЋЕНА ЈЕДНОКРАТНА НОВЧАНА ПОМОЋ
У оквиру акције уплате једнократне новчане помоћи је Жикици Белошевићу из метохијског села Црколез уплаћена новчана помоћ у износу од 6.000 динара. Црколежани се нису расељавали 1999. и 2004.године и успели су да сачувају своје куће и домаћинства у најтежим тренуцима. Жикица са супругом Вики и троје деце, Данијелом (12), Алексом (8) и Невеном (10), живи од социјалне помоћи и дечијег додатка. Баве се сточарством чиме допуњују потребе око школовања троје деце. Ослањају се на помоћ која долази од органа из Србије пре свега у виду донација око пољопривредних радова.

7.12.2022.
"КУПУЈ СА КОСМЕТА" КАО ПОМОЋ СРПСКИМ ПРОИЗВОЂАЧИМА СА КОСОВА И МЕТОХИЈЕ

Чланови друштва Достиник су у оквиру сарадње са ХО „Косовско Поморавље“ из Партеша реализовали акцију прикупљања поруџбине и куповине различитих производа са интернет продавнице Купуј са Космета.
То је прва српска интернет продавница са Косова и Метохије основана у Партешу, српском селу, близу Гњилана на Косову и Метохији, на иницијативу младих људи који су се, по завршетку студија, вратили у родни крај. Њихова мисија је да радом помогну људима на Косову и Метохији, који су после ратних дешавања, деценијске изолације, исељавања и једне праве хуманитарне катастрофе, остали на Космету и дан данас пркосе свим силама које су се томе противиле.
Наши чланови су по свом личном избору наручили пошиљку различитих производа у вредности од 14.000 динара. Међу нарученим производима су се нашли производи здраве хране, занатски ручни рад, иконе и црквени производи, кондиторски производи и елементи народне ношње. Оваква продаја постала је извор сталних прихода многим српским породицама и једини начин да осигурају своју егзистенцију.
25.11.2022.
Једнократна новчана помоћ за породицу Стојановић у Живињану крај Призрена
У оквиру наше акције, која подразумева исплату једнократне новчане помоћи, повратничким породицама на Косову и Метохији, породици Стојановић у Живињану код Призрена је исплаћена помоћ у износу од 6.000 динара. Стојановићи су се самоиницијативно вратили на своје спаљено огњиште 2008.год. и чекали 3 године да им се обнови кућа. Током наредних година успели су да обнове већим делом своје домаћинство, имање и прошире породицу за седмогодишњу Милицу и двогодишњег Василија. Ова шесточлана породица чини Живињане живим селом на мапи насеља Средачке жупе јер је једина стално насељена у селу.

7.11.2022.
Уручен фрижидер породици Рашковић из Свињишта на Радан планини
Наше активности у општини Куршумлија овог пута су се наставиле на Мајдан планини, огранку Радана, у селу Свињишту. Посетили смо петочлану породицу Рашковић која живи у истоименом засеоку. Пре два месеца смо их обишли први пут, упознали се са условима у којима живи ова породица са троје деце. Високо у планини, окружени густом буковом шумом, једино од чега могу обезбедити минимална средства за живот је сточарство и берба шумских плодова. У договору са породицом смо дошли до закључка да им је неопходан фрижидер, како би им се олакшала производња млечних производа и прерада млека. Чланови нашег друштва су врло брзо обезбедили средства за куповину фрижидера, који је данас отпремљен у Свињиште и уручен породици. Домаћин Зоран и троје његове деце Душан, Лутка и Александра се захваљују на донацији. Наша симболична помоћ Рашковићима им улива наду да нису сами у својој борби да опстану на свом кућном прагу уз административну линију са Косовом.
29.10.2022. Достиник Ниш
Наставак сарадње Достиника и СКОР-а
У склопу дугогодишње сарадње нашег друштва и Савеза књижевника у отаџбини и расејању (СКОР-а) данас је у ОШ“Милан Ракић“ у Поповцу одржана песничка трибина посвећена обележавању Дана дечјих права и обележавању 130 година од рођења нашег нобеловца Иве Андрића. Песнике из СКОР-а је предводила Марија Јотић, председница нишког огранка овог удружења. Песници су прочитали одабране песме из богатог стварачког опуса а сви присутни су уживали у изобиљу написаних и изговорених речи. Овом приликом су конкретизовани детаљи будуће сарадње између ова два удружења.
25.10.2022 Достиник Ниш
Обележен Међународни дан борбе против сиромаштва
Чланови нашег друштва су овај интернационални дан обележили посетом породици Поповић у Великом Крчимиру ( општина Гаџин Хан), која је сигурно најугроженија од свих досадашњих породица до којих смо стигли. Зорица и Владица живе у урушеној кући, без струје, воде, хране и било каквих примања. Тешке болести обоје су спречили да могу да брину о себи и привређују. Зорица је срчани болесник а Владица је изгубио вид као последицу учешћа у ратовима 90-их на простору бивше Југославије. Од њихових великих проблема, као што су стамбено збрињавање и здравствена заштита, све надлежне институције су дигле руке. Од стране Епархије Заплањске им је додељен контејнер на коришћење, који прокишњава и није опремљен основним инфраструктурним условима за живот, те је тренутно у неупотребљивом стању.
Данашња посета наших чланова је протекла у срдачном разговору, који је итекако потребан овим људима обзиром да их ретко ко обилази. У разговору смо осетили зрачак наде коју ово двоје супружника ипак гаји са вером да ће надолазеће зимске дане провести у сувом и топлом дому. Искористили смо прилику и овој породици уручили породични пакет намирница и зимску гардеробу.
